„Spotkania z historią” z okazji 100-lecia Niepodległości

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Lubiewie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Bysławiu wzięli udział w „Spotkaniach z historią” zorganizowanych przez Bibliotekę – Centrum Kultury i Promocji gminy Lubiewo z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia odbyły się w B-CKiP ((6 – 7.11.2018) oraz w Świetlicy Wiejskiej w Bysławiu (13 – 15.11.2018).

Młodsze klasy, piąte i szóste zmierzyły się z tematem „Wojna w oczach dziecka”. Na wstępie zapoznały się z fragmentami trzech publikacji: „Wojna w oczach dziecka – wstrząsające rysunki  z 1946 roku”, „Asiunia” Joanny Papuzińskiej oraz „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” Beaty Ostrowickiej. Uczniowie zostali podzieleni na trzyosobowe grupy, w których przygotowali odpowiedzi na wskazane pytania. Swoje spostrzeżenia zaprezentowali w formie graficzno-słownej. Pomimo pracy nad różnymi tekstami wnioski były wspólne. Wojna to czas, w którym dzieci muszą rozstać się ze swoimi najbliższymi, zamieszkać w obcych domach. Jest to czas, w którym brakuje praktycznie wszystkiego – jedzenia, ubrań, opału. Wojenne realia to czas, którego dzieci nie rozumieją, a jedyne wyjaśnienie jakie słyszą to takie, że jest wojna. W kontekście tych spostrzeżeń, konkluzja zajęć była jedna – naszym zadaniem jest szanowanie czasów, w których żyjemy, niepodległości naszej ojczyzny, rodziny, która jest z nami blisko.

Na klasy siódme i trzecie gimnazjum czekało trudniejsze zadanie. Wzięli oni udział w dyskusji pt. „Odzyskanie niepodległości – zasługa Piłsudskiego, czy nie tylko?”. Zajęcia rozpoczął wstęp historyczny, w którym przybliżone zostały działania Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz innych Polaków na rzecz walki odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczniowie zapoznali się również z tekstami źródłowymi, po to by następnie przejść do dyskusji. Zdania już na wstępie były podzielone, a argumentacja wyrównana. Celem zajęć było ukazanie jak trudną i złożoną sprawą była kwestia odzyskania przez Polskę niepodległości. Cenną lekcją dla uczestników zajęć było ukształtowanie swojego zdania na dany temat oraz poparcie go konkretnymi argumentami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz współpracę w czasie zajęć.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury.:

Patronat medialny:

 

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)