O nas

Historia

Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo to instytucja kultury, w której skład wchodzą:

  • dom kultury,
  • biblioteki w Lubiewie i Bysławiu,
  • świetlice wiejskie na terenie gminy Lubiewo (Lubiewo, Bysław, Bysławek, Cierplewo, Klonowo, Lubiewice, Minikowo, Płazowo, Sucha, Trutnowo, Wełpin).

Biblioteka od 2007 roku stała się instytucją kultury, a w 2016 roku rozszerzyła swoją działalność o centrum kultury i świetlice wiejskie.Jest jedyną instytucją kultury działającą na terenie Gminy, dlatego szczególnie dba o tworzenie kompleksowej oferty kulturalnej. Zadaniem B-CKiP jest tworzenie różnorodnej oferty kulturalnej i edukacyjnej dla mieszkańców Gminy Lubiewo dla różnych grup wiekowych. Dla dzieci i młodzieży instytucja stanowi często jedyną pozaszkolną przestrzeń do rozwijania swoich pasji w sposób kreatywny i nieszablonowy. W ofercie znajdują się zarówno zajęcia odpłatne, jak i bezpłatne (z przewagą tych drugich).

Organizując zajęcia dla dzieci i młodzieży instytucja kładzie szczególny nacisk, by były to zajęcia rozwijające umiejętności twórcze. Odbiorcy oferty nie są biernymi uczestnikami, ale zaangażowanymi partnerami, dlatego współpracują z B-CKiP przez wiele lat.

Centrum kultury skupia swoją działalność wokół organizacji otwartych wydarzeń kulturalnych, stwarzania przestrzeni do rozwoju w zakresie edukacji kulturalnej, a także pozyskuje środki zewnętrzne i realizuje projekty o charakterze społeczno-kulturalnym. Okazjonalnie instytucja włącza się również w akcje charytatywne (np. WOŚP).

Wydarzenia kulturalne mają często charakter cykliczny. Ważnym wyznacznikiem organizacji wydarzeń kulturalnych jest przygotowanie tematycznego programu artystycznego. Instytucja korzysta zarówno z oferty różnych i sprawdzonych grup artystycznych, jak i angażuje dzieci i młodzież, rozwijające swoje talenty w czasie zajęć artystycznych. W czasie największych wydarzeń poza przygotowaniem programu artystycznego, B-CKiP organizuje również strefę animacji dla dzieci
i młodzieży, czy też tematyczne, rodzinne warsztatownie.

Jako instytucja kultury B-CKiP dba o tworzenie różnorodnej oferty kulturalnej dla osób w różnym wieku. Co roku jest organizatorem m. in. takich wydarzeń jak:

•           Koncert Kolęd,

•           Dzień Kobiet,

•           Dzień Dziecka,

•           Dożynki Gminne w Lubiewie (współorganizacja),

•           Narodowe Czytanie,

•           Dzień Seniora,

  • Mikołajki z B-CKiP

B-CKiP włącza się również i współorganizuje wydarzenia inicjowane przez stowarzyszenia, sołectwa, Ochotniczą Straż Pożarną, Koła Gospodyń Wiejskich, najczęściej zapewniając atrakcje w strefie animacji.

Zajęcia artystyczne organizowane są od września do czerwca i prowadzą je profesjonalni instruktorzy. Poza zajęciami teatralnymi, pozostałe mają charakter odpłatny. W 2024 w B-CKiP odbywały się następujące zajęcia artystyczne:

  • zajęcia z tańca współczesnego dla dzieci i młodzieży,
  • zajęcia wokalne,
  • ognisko muzyczne – nauka gry na gitarze,
  • nauka gry na ukulele i keyboardzie,
  • zajęcia teatralne.

Od 2017 roku B-CKiP realizowało kilkanaście projektów z programów MKiDN (Partnerstwo dla książki, Kultura Dostępna, Edukacja Kulturalna), a także NCK (Dom Kultury+, BLISKO, Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, EtnoPolska, Kultura-Interwencje). Ważnym wycinkiem działania instytucji były również wielokrotnie realizowane projekty w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW, czy lato
w teatrze z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Pozyskane dofinansowania i realizacja projektów pozwala na stworzenie wysokiej jakościowo oferty kulturalnej z włączeniem artystów
i twórców z różnych steron Polski. Dodatkowo dzięki realizowanym projektom instytucja miała możliwość tworzenia diagnozy potrzeb kulturalnych odbiorców, czy też korzystać z pakietu szkoleń dla zespołu B-CKiP

Od 2022 B-CKiP prowadzi również cykliczne zajęcia w Klubie Seniora dla osób 60+ z gminy Lubiewo. W zajęciach uczestniczy stała grupa osób (od 15 do 20), która pracuje pod okiem animatora na cotygodniowych spotkaniach. Instytucja organizuje cykl zajęć wiosennych i jesienno-zimowych. W czasie spotkań uczestniczki i uczestnicy działają rękodzielniczo, ogrodniczo, florystycznie, kulinarnie, ruchowo, a także teatralnie. Poza działaniami twórczymi i kreatywnymi ważna jest również przestrzeń na wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń i nawiązywania relacji.

Głównym zadaniem bibliotek jest promocja czytelnictwa, ale także włączanie się w organizację wydarzeń kulturalnych instytucji. Pracownicy bibliotek organizują także dla dorosłych czytelników warsztaty rękodzielnicze i kursy komputerowe, a dla dzieci spotkania z książką oraz gry terenowe.

Od 2007 roku, kiedy biblioteka stała się instytucją kultury stale rozszerza swoją ofertę i formy promocji książki i czytelnictwa. Prowadzi działania mające na celu realizację wizji i misji biblioteki, tj. spotkania autorskie, tzw. spotkania z książką, czy też uruchomienie systemu bibliotecznego MAK+. Biblioteki B-CKiP (biblioteka w Lubiewie i fila w Bysławiu) poszerzają ofertę bazując na analizie potrzeb czytelniczych, monitorują rynek wydawniczy oraz korzystają z nowych technologii. Włączają się również w ogólnopolskie akcje promujące czytelnictwo, tj. Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek czy Odjazdowy Bibliotekarz.

Dzięki dofinansowaniom z MKiDN z programu Partnerstwo dla książki zorganizowano spotkania autorskie z Elizą Piotrowską, Zofią Stanecką, Magdaleną Witkiewicz, Kaliną Jerzykowską, Agniszką Frączek, Joanną Jagiełło, Marcinem Koziołem, Barbarą Kosmowską, Grzegorzem Kasdepke, Pawłem Beręsewiczem, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Anną Barczyk-Mews, podróżnikami: Jarosławem Kretem, Jakubem Poradą, Marcinem Mellerema, Marzeną Filipczak, Anną i Krzysztofem Kobus, także ilustratorami_rkami Danielem de Latour oraz Joanną Zagner-Kołat.

Biblioteki są miejscem spędzania wspólnego czasu, integrują wszystkie grupy wiekowe, a zarazem proponują różne działania kształtujące nawyki czytelnicze. Co roku biblioteka pozyskuje dofinansowanie z NPRCz 2.0 Priorytet 1 K.I. 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, a co za tym idzie systematycznie wzbogaca księgozbiór o nowości wydawnicze.

Zadaniem pracowników świetlic jest organizacja różnorodnych zajęć dla dzieci i dorosłych. Osoby te włączają się również w organizację wydarzeń kulturalnych, festynów.

Opiekunki świetlic wiejskich w głównej mierze organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży, jednakże nie brakuje oferty dla osób dorosłych, szczególnie w okresach przedświątecznych (wiosna i zima). Ponad to opiekunki świetlic otwarte są na realizację inicjatyw oddolnych oraz współpracę z innymi osobami oraz instytucjami jak: Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys i Rada Sołecka (imprezy, spotkania tematyczne), Ochotnicza Straż Pożarna, (Posterunek Policji w Cekcynie (zajęcia prewencyjne dla dzieci i młodzieży) czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiewie (integracja międzypokoleniowa z Klubem Seniora).

Zajęcia w świetlicy mają głównie charakter zajęć rękodzielniczych, gier i zabaw ruchowych oraz rozwojowych, a także działań edukacyjnych. Korzystając z odpowiedniej pogody podejmowana jest aktywność na siłowni plenerowej oraz terenie zielonym przyległym do świetlicy, gdzie wszyscy grają w różne gry i zabawy zespołowe, a także spacery i pikniki.

Przy wykonywaniu szeroko pojętych działań plastycznych często nawiązuje się do aktualnych zagadnień związanych z terminarzem świąt, w tym również świąt nietypowych oraz różnych innych okoliczności przekazując dzieciom wiedzę na dany temat np. podając wyjaśnienia podstawowych terminów, przedstawiając rys historyczny, najważniejsze fakty, a także przedstawienie przysłów, bajek, legend czy wierszy związanych z daną tematyką). Często poruszany jest też temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w różnych sytuacjach np. bezpieczeństwo w sieci lub też podczas wakacji, zasady przechodzenia przez drogę czy kontaktów z nieznajomymi, dbania o inne osoby przy wspólnej zabawie, itp.

Myślą przewodnią planowania, a także realizacji działań dla dzieci oraz młodzieży podczas zajęć w świetlicach jest odejście od wirtualnych i elektronicznych form spędzania czasu na rzecz tradycyjnych form – gry zabawy planszowe rozwijające refleks, logiczne myślenie, współdziałanie.\, ale również kolorowanie i malowanie różnymi metodami, prace plastyczne i rękodzielnicze rozwijające twórcze myślenie, ale również świadomość ekologiczną (oszczędność i wykorzystywanych dostępnych materiałów, ale również  recykling innych przedmiotów np. słoiczków, rolek po papierze toaletowym, papieru pakownego, itd.).

Dużym zainteresowaniem dzieci cieszą się również zajęcia kulinarne lub ich elementy – uczestnicy zajęć chętnie uczą się przygotowywać proste potrawy, a jeszcze chętniej je konsumować.

Działania podejmowane wobec dzieci i młodzież mają również odzwierciedlenie w ich potrzebach, gdyż otrzymują dowolność w wyborze tematyki zajęć, a przynajmniej możliwość wyboru z chociaż dwóch zaproponowanych form spędzania czasu lub podają propozycje własnych zajęć (np. gofry, slime, itd.).

Standardy Ochorony Małoletnich przed krzywdzeniem w B-CKiP

Dokument do pobrania:

Program działalności Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo (od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2027)

Dokument do pobrania:


Kadra

B-CKiP

DYREKTOR B-CKiP
Monika Januszewska
bckip@lubiewo.pl
tel.: +48 512 864 195

Inspektor danych osobowych
Małgorzata Kollas
malgorzata.kollas@cbi24.pl
tel. 515 600 156

KIEROWNICZKA BIBLIOTEKI
Joanna Baumgart
bib.lubiewo@op.pl

GŁÓWNA KSIĘGOWA
Paulina Weltrowska

Specjalista ds. promocji i animacji
Izabela Kotlęga
kontakt.bckip@lubiewo.pl

Obsługa świateł i nagłośnienia
Bartłomiej Szyszka

Pracownicy Biblioteki

Młodsza bibliotekarka
Filia Biblioteki w Bysławiu
Daria Ochendal

Świetlice wiejskie

Opiekunka Świetlicy Wiejskiej w Bysławiu i Wełpinie
Magda Glazik

Opiekunka Świetlicy Wiejskiej w Klonowie
Agata Januszewska

Opiekunka Świetlicy Wiejskiej w Lubiewie i Trutnowie
Krystyna Deręgowska

Opiekunka Świetlicy Wiejskiej w Suchej
Marta Jagiełka-Kraś

Menu dostępności (ALT+U)