- zgłoś swój udział (osobiście lub telefonicznie w B-CKiP – 512 864 195),
- wypełnij kartę zgłoszeniową,
- oddaj ją do siedziby B-CKiP (ul. W. Witosa 1, 89-526 Lubiewo).
Lato w teatrze to odrębny program Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
„Odinstalowani. Ruszamy na wyspę!” to projekt dla dzieci z gminy Lubiewo w wieku od 8 do 15 lat, którego celem jest rozbudzenie i wzmocnienie twórczych pasji oraz integracja.
Głównym tematem będzie odinstalowanie się od brzęczącego i wszechobecnego Internetu. Wyruszymy na metaforyczną wyspę, co będzie doskonałą okazją do bycia tu i teraz. Motywem przewodnim będzie natura, będąca prawdziwym skarbem w dobie dzisiejszego kryzysu ekologicznego. Zobaczymy jak ważna jest przestrzeń zielona i ile znaczy dla człowieka, a także jaki drzemie w niej potencjał.
W czasie dwutygodniowych półkolonii zaprosimy dzieci do wspólnego bycia bez pośredników w postaci komputerów, czy telefonów. Dzięki ćwiczeniom otwierającym, metodom relaksacyjnym poczujemy siebie, uświadomimy sobie nasze potrzeby, super moce,
jak i niedoskonałości. Każdy jest indywidualną jednostką (wyspą), ale razem stworzymy wyjątkową zbiorowość (archipelag wysp dziecięcych).
Każdego dnia będziemy działać teatralnie, scenograficznie i muzycznie, odwiedzimy las i poznamy jego bogactwo, pozostawimy ślady w przestrzeni Lubiewa. Uruchomimy wyobraźnię i wykorzystamy otaczającą nas zewsząd sztukę. Do działań scenograficznych wykorzystamy to, co nas otacza. Stworzymy „scenografię wokół nas”, by przejść do działań performatywnych.
W ramach warsztatu muzycznego poznamy ukulele, którego brzmienie wykorzystamy w czasie wspólnych działań. Ponadto uczestnicy wyruszą do świata dźwięków przyrody, a także stworzą własne instrumenty. Dźwięki dookreślą stworzone instalacje i działania teatralne.
Finał stanowić będzie sumę wszystkich działań i przybierze formę eksperymentu artystycznego. Przygotujemy instalacje, a w ich obrębie mini spektakle i pokazy. Widzowie otrzymają mapę oraz zaproszenie w podróż po naszym archipelagu.
Karolina Sabat – warsztat teatralny
(fot. Piotr Nykowski)
Aktorka, od 2004 roku związana z teatrem Kana, instruktorka teatralna, animatorka kultury, instruktorka fitness. Współzałożycielka grupy teatralnej Głowa mała, która tworzy spektakle dla najmłodszych, ale także dba o ich edukację nieformalną. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne w Polsce i za granicą. Koordynatorka młodzieżowej grupy warsztatowej skupionej przy Teatrze Kana. Od lat współpracuje z instytucjami kultury oraz agencjami artystycznymi, współtworząc koncerty, audycje muzyczne i edukacyjne dla dzieci.
Magdalena Gardas-Wasilewska – warsztat teatralny
(fot. Piotr Nykowski)
Absolwentka specjalizacji dziennikarskiej i ścieżki pedagogicznej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa US (2007). Założycielka i członki grupy Głowa mała, organizującej przedstawienia i warsztaty dla najmłodszych. Przez 10 lat związana z teatrem lalek „Pleciuga” (promocja i realizacja projektów edukacyjno-kulturalnych). Koordynatorka (5 lat) festiwalu teatralnego dla dzieci Mały Kontrapunkt. Prowadząca warsztaty w czasie lata w teatrze w Pleciudze, w Zamku Książąt Pomorskich, Ośrodku Kultury gm. Wolin. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru IT. Koordynatorka wielu projektów finansowanych przez MKiDN.
Sebastian Siepietowski – warsztat scenograficzny
(fot. Sebastian Siepietowski)
Projektant, grafik, animator kultury, scenograf. inżynier architektury po Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest absolwentem Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy ze specjalizacją pantomima oraz studentem scenografii na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2016 członek grupy Cloud Theater. Absolwent Akademii Teatru Alternatywnego. Współpracuje projektowo i warsztatowo z Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, prowadząc zajęcia z dziećmi. Brał udział w wielu międzynarodowych i lokalnych projektach artystycznych, teatralnych, festiwalach oraz warsztatach. Obecnie pod skrzydłami Cloud Theater rozwija nową formę artystycznej komunikacji – żyjący rysunek.
Weronika Giżycka – warsztat scenograficzny
(fot. Piotr Nykowski)
Ma 24 lata, a od 2011 roku związana jest z Teatrem 6 i pół z Gryfina. Członkini stowarzyszenia inicjatyw artystycznych HYBADU, Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej (ZOT) i Ogólnopolskiej Ofensywy Teatralnej (OOT). Absolwentka Akademii Teatru Alternatywnego. Obecnie studentka Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku Kognitywistyka Komunikacji. Od trzech lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stepnicy przy tworzeniu Lata w teatrze. W 2018 jako organizacja partnerska współorganizowała Lato w teatrze+ z ramienia Gryfińskiego Domu Kultury. Od roku 2017 zajmuje się organizacją i animacją wydarzeń artystycznych skierowanych do młodszych odbiorców.
Bartłomiej Orłowski – warsztat muzyczno – dźwiękowy
(fot. Kamil Macioł)
Absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie (specjalność: edukacja muzyczna). Gitarzysta szczecińskiej grupy CHORZY. Nauczyciel, założyciel szkoły Akukulele, propagator edukacji wolnościowej. Współtwórca, kompozytor, wykonawca live-performance. Samozwańczy realizator dźwięku, muzyk sesyjny, producent wielu wydawnictw dźwiękowych. W wolnych chwilach – paralotniarz.
Facebook: www.facebook.com/instytutteatralny
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.
Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.
Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na: