XIV Ogólnopolski Borowiacki Festiwal Orkiestr Dętych w Bysławku

W sobotę, 30 czerwca w Bysławku odbył się XIV  Ogólnopolski Borowiacki Festiwal Orkiestr Dętych. To jedno z  charakterystycznych wydarzeń organizowanych w Gminie Lubiewo. Tradycyjnie, jak co roku uczestnicy przed zgromadzoną publicznością prezentowali swoje muzyczne oraz taneczne umiejętności.

Do Bysławka w tym roku wpłynęło 7 zgłoszeń od orkiestr dętych. XIV Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych rozpoczął się o godzinie 12:00 odprawą kapelmistrzów, po czym nastąpił przemarsz orkiestr oraz grup tanecznych mażoretek na boisko przy Świetlicy Wiejskiej w Bysławku, gdzie nastąpiło wspólne odegranie utworów a także koncert estradowy dla publiczności.

Spośród grup orkiestr jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Śliwicach, która funkcjonuje od 1925 roku, jej skład obecnie liczy 20 osób, a ich Kapelmistrzem jest pan Andrzej Ponicki. Orkiestra zaprezentowała utwory tj. „Jambalaya”, „Kiwi Cha Cha” oraz „A ja nie chcę czekolady”. Do Bysławka dotarła także Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury, która została założona w 1972 roku, natomiast Kapelmistrzem jest pan Józef Lica, przy współpracy Wiktora Dąbrowskiego oraz Leszka Krawczyka. Prezentowane utwory to : Melodie ludowe-lokalne, „Don’t Cry For Me Argentina”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza” . Zaprezentowała się również Orkiestra Dęta przy OSP w Solcu Kujawskim, która powstała w 1964 roku. Orkiestrę prowadzi pan Piotr Ostrowski. Podczas występu mieliśmy okazję wysłuchać m.in. utworów z filmu: Jak rozpętałem II Wojnę Światową oraz hitów grupy muzycznej Boney M. Najstarszą i najdłużej funkcjonującą z przybyłych orkiestr była Orkiestra Dęta przy OSP w Raciążku, która powstała w 1921 roku. Kapelmistrzem orkiestry jest pan Andrzej Lewandowski. W swoim szerokim repertuarze mają m.in. marsze, znane przeboje oraz pieśni religijne.  A utwory, które reprezentowali podczas festiwalu to: „Kontuszowy polonez”, „Lambada” a także popularne przeboje świata oraz Jive- hits. Piątą orkiestrą  z kolei była Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Jej działalność została reaktywowana 10 lat temu przez obecnego Kapelmistrza pana Mariana Kukowskiego. W swoim repertuarze zaprezentowali: „ Samba For Band”, „Can-Can”, „American Patrol” a także „Dixie For Band”. Ostatnią z orkiestr była Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu, która została założona w 2010 roku, Kapelmistrzem od momentu założenia jest podobnie jak w Śliwicach pan Andrzej Ponicki. Odegrali utwory t.j: „Skrzydlate ręce”, „Miłość w Zakopanem” ,”Pokolenie” a także utwory Beatlesów. Zgłoszenie także wpłynęło z Dziecięco- Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Wielgie, niestety przyczyn niezależnych nie udało im się dotrzeć na festiwal.

Gościliśmy cztery zespoły grup tanecznych. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiły Mażoretki Bysławskie, Mażoretki ze Śliwic, Mażoretki przy Orkiestrze Dętej Chełmińskiego Domu Kultury  a także CHEERLEADERS TEAM z Sępolna Krajeńskiego,  które podczas trwania imprezy prezentowały swoje umiejętności skutecznie uświetniając występy orkiestr dętych. Jak co roku w Bysławku nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, a były one dostępne w  formie dmuchanych zamków, rozmaitych konkursów a także malowania twarzy. Na zakończenie festiwalu po godzinie 20:00 odbyła się zabawa taneczna.

 

 

 

 

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)