Ach.. cóż to był za festiwal!

Ach… cóż to był za festiwal! Jubileuszowy, wyjątkowy, z tańcami publiczności i oświadczynami jednego z członków Orkiestry Dętej OSP w Bysławiu oraz sporą dawką humoru za sprawą Kabaretu z Konopi, który wystąpił po rozdaniu nagród!

Do Bysławka po raz piętnasty przyjechały orkiestry, by zagrać dla zgromadzonej na boisku przed świetlicą wiejską publiczności. W jubileuszowym festiwalu udział wzięło sześć orkiestr dętych oraz trzy grupy taneczno-rytmiczne mażoretek. W Bysławku w ostatnią sobotę czerwca gościliśmy Orkiestrę Dętą Chełmińskiego Domu Kultury wraz z grupą taneczną mażoretek, Orkiestrę Dętą działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu, Młodzieżową Orkiestrę Dętą ze Żnina, Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Kujawia” w Koronowie, Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Śliwicach z grupą taneczną mażoretek, a także Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu oraz Mażoretki Bysławskie.

Już od 15 lat do Bysławka przyjeżdżają orkiestry z całej Polski. Pierwszy festiwal odbył się w 2005 roku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był pan Tomasz Pankanin, mieszkaniec Bysławka, a jednocześnie członek orkiestry dętej z Pruszcza Pomorskiego. Członkowie orkiestry z Pruszcza przyjeżdżali do pana Tomka, by wypocząć w Bysławku po festiwalowych zmaganiach. Tak właśnie zrodził się pomysł, by zagrać koncert również
dla mieszkańców Bysławka. Od pomysłu do działania – organizacja pierwszego festiwalu stała się faktem.

Festiwal przybierał różne formy, orkiestry oceniane były przez publiczność, profesjonalne jury, w skład którego wchodzili profesorowie muzyki. Przesłuchania odbywały się w klasztorze lub w jego pięknym otoczeniu. Obecnie pozostaliśmy przy formule koncertu dla publiczności, który będzie lekki w odbiorze. Organizatorami tego wydarzenia niezmiennie od lat jest Gmina Lubiewo, Sołectwo Bysłwek, OSP i KGW Bysłwek.

Z okazji jubileuszu Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo przygotowała jubileuszową wystawę zdjęć, obejmującą festiwale na przełomie 2005 – 2018 roku. Wystawa ustawiona była na boisku przy świetlicy wiejskiej, dzięki czemu wszyscy uczestnicy, goście oraz widzowie mogli przypomnieć sobie minione festiwale. Ustawiono również tablicę, gdzie uczestnicy oraz publiczność mogli zapisywać swoje wspomnienia.

XV festiwal rozpoczął się w samo południe, tradycyjną odprawą kapelmistrzów, następnie uroczysty przemarsz spod klasztoru na boisko przy świetlicy oraz wspólne odegranie kilku utworów, by przejść do koncertu w wykonaniu każdej z przybyłych orkiestr. Festiwal uroczyście otworzyła wójt gminy Lubiewo – pani Joanna Jastak, życząc wszystkim niepowtarzalnych doznań muzycznych. W czasie koncertów orkiestr dominowała muzyka rozrywkowa, która skłoniła zebraną publiczność do wspólnej zabawy i tańców. Do tańca porwano również dyrektorkę Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo – Monikę Januszewską, od trzech lat głównego organizatora festiwalu.

Jako ostatnia wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu. Tu czekała na wszystkich ogromna niespodzianka. W czasie prezentacji ostatniego utworu kapelmistrz orkiestry – Andrzej Ponicki zadedykował ją pani Magdalenie Drejarz oraz zapowiedział solo na saksofonie w wykonaniu Karoliny Pipowskiej, już tylko chwilę później jeden z członków orkiestry, Piotr Nitka wstał, wziął przygotowane kwiaty i pierścionek i wyszedł na środek boiska, na oczach blisko czterystu ludzi, wyznał miłość i prosił o rękę Magdaleny. Publiczność, orkiestry, wszyscy otoczyli zakochanych kołem, śpiewając sto lat. Łzy wzruszenia, radość i wyczekiwane „tak” z ust narzeczonej stało się wielkim finałem XV Ogólnopolskiego Borowiackiego Festiwalu Orkiestr Dętych Bysławek’2019.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)