Było słodko, choć bez grama cukru – warsztaty z Agnieszką Dąbrowską z Torunia

We wtorek 5 lutego rozpoczęliśmy w Bibliotece – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo cykl spotkań pt. „Wzmocnij siebie”. Zima w pełni, a my już teraz zachęcamy do wiosennego przebudzenia, zadbania o swój organizm, kondycję fizyczną, ale także wygląd. Akcję „Wzmocnij siebie” rozpoczęliśmy spotkaniem motywacyjnym i pilatesem z Iwoną Skorupą, instruktorką fitnesu, pilatesu, piloxingu, trenerem personalnym. W tym tygodniu (12 lutego, wtorek)odbyły się warsztaty pt. „Słodycze bez cukru”, które poprowadziła Agnieszka Dąbrowska z Torunia. Prowadząca ukończyła biologię molekularną na UMK, ale jest także animatorem kultury. Od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych.

W czasie warsztatów wykonaliśmy trzy desery. Składników na wszystkie pyszności było niewiele: jogurt naturalny, różne rodzaje orzechów, syrop klonowy, kakao, czekolada deserowa, nasiona chia, daktyle, mrożone owoce, słonecznik oraz mleko i wiórki kokosowe. Z tych składników przygotowaliśmy jogurtowy przekładaniec z nasionami chia, kulki daktylowe niczym oryginalne, ale w zdrowszej wersji rafaello, a także jaglano-czekoladowe bounty. Wykonane słodycze nie zawierały ani grama białego cukru. Przepisy na wszystkie pyszności znajdziecie na dole artykułu.

Celem wtorkowego spotkania było zachęcenie uczestników do wykluczenia z codziennej diety białego cukru, który ma niekorzystny wpływ na nasz organizm, o czym na warsztatach wspominała Agnieszka Dąbrowska:

Biały cukier to węglowodan prosty, który dostarczamy naszemu organizmowi. Lepsze dla nas są węglowodany złożone, takie które występują w kaszach, czy orzechach. Dostarczają nam energii na długi czas, natomiast w przypadku cukrów prostych dostarczamy gwałtownie dużej dawki energii, która szybko się ulatnia z naszego organizmu, a my czujemy zmęczenie i potrzebę dostarczenia organizmowi kolejnej dawki cukru.

Przygotowane desery można było skosztować, a także zabrać do domów, by zarazić domowników ideą zdrowego odżywiania.

To jeszcze nie koniec atrakcji! W kolejny wtorek 19 lutego odwiedzą nas brafitterki z Bydgoszczy, natomiast 26 lutego i 5 marca zaplanowaliśmy mini warsztaty z panią dietetyk z Chojnic. Zakończenie cyklu będzie miało miejsce w czasie Dnia Kobiet z B-CKiP – 10 marca (niedziela) o godz. 15:00. W tym dniu będzie można wziąć udział w warsztatach dotyczących makijażu, wykonać zdjęcia w profesjonalnej foto budce, a także skosztować zdrowych przekąsek. Już teraz zaplanuj wtorkowe popołudnia oraz Dzień Kobiet, by razem z nami zadbać o siebie! Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Przepisy deserów wykonanych w czasie warsztatów pt. „Słodycze bez cukru”

Przekładaniec jogurtowy z nasionami chia

 

 

 

 

 

 

Składniki:

  • jogurt naturalny,
  • 4 łyżeczki nasion chia,
  • 1 – 2 łyżki syropu klonowego
  • szklanka mrożonych owoców.

Wykonanie:

Jogurt mieszamy z nasionami chia, następnie rozmrożone owoce blendujemy z syropem klonowym. Warstwowo układamy w przezroczystym naczyniu: jogurt – owoce – jogurt – owoce – jogurt itd.

Kulki daktylowe

 

 

 

 

 

 

 

Składniki:

  • 0,5 szklanki daktyli namoczonych we wrzątku przez 1 godzinę
  • 1 szklanka mieszanki orzechów, migdałów, pestek słonecznika
  • 1 łyżka syropu klonowego lub z agawy (opcjonalnie dla dużych łasuchów)
  • kakao,
  • do obtoczenia: wiórki kokosowe, sezam, mieszanka cukru pudru z cynamonem i kakao

Wykonanie:

W blenderze lub młynku do kawy mielimy orzechy i nasiona, przekładamy do miski i mieszamy z kakao. Daktyle odsączamy z wody (nie wylewajcie jej może się przydać jak masa daktylowo-orzechowa będzie za gęsta) i miksujemy na gładką pastę, opcjonalnie można dodać łyżkę syropu klonowego. Pastę daktylową dodajemy do zmielonych orzechów i dokładnie mieszamy. Ugniatamy do momentu, aż przestanie bardzo kleić się do rąk, ale nadal będzie plastyczna. Jeśli masa będzie twarda, można dodać odrobinę wody pozostałej po moczeniu daktyli. Powstałe ciasto chowamy na 15 min do lodówki, żeby się schłodziło i łatwiej formowało. Kulki formujemy w zwilżonych dłoniach i obtaczamy wybranymi dodatkami. Do środka jako nadzienie można włożyć namoczone i obrane ze skórki migdały. Kulki przechowujemy w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jaglano-czekoladowe bounty

 

 

 

 

 

 

 

Składniki:

  • 2 woreczki kaszy jaglanej (pół woreczka na jedną porcję)
  • wiórki kokosowe (1 opakowanie)
  • 1/2 l mleka roślinnego,
  • 1 – 2 tabliczki gorzkiej czekolady (w zależności jak dużo czekolady dodamy)
  • 1 – 2 łyżki oleju kokosowego

Wykonanie:

Gotujemy szybciej kaszę jaglaną (około 20 min.), następnie zostawiamy ją do wystudzenia. Wiórki kokosowe zalewamy mlekiem roślinnym i delikatnie podgrzewamy (nie doprowadzamy do wrzenia), pozostawiamy na godzinę. Czekoladę kruszymy, wrzucamy do małego garnka, dodajemy olej kokosowy (1 łyżka oleju na 1 tabliczkę czekolady) i podgrzewamy, mieszając, aż czekolada się rozpuści. Kaszę z wiórkami blendujemy dokładnie. Do słoiczków nakładamy na zmianę warstwy kaszy polane czekoladą. Po ostygnięciu wstawiamy do lodówki.

Zachęcamy do przetestowania przepisów i życzymy smacznego:)

Fotorelacja z warsztatów

 

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)