Rodzinna warsztatownia na plaży w Bysławiu to działanie edukacyjno-animacyjne skierowane do rodzin. Tematyczne spotkania przygotowują animatorki Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo i opierają się one na autorskich pomysłach realizatorek rodzinnych zajęć.
2023 rok był już trzecim sezonem organizowanych przez naszą instytucję warsztatowni. Pierwsze Rodzinne warsztatownie odbyły się w 2021 roku, a w 2022 roku organizowaliśmy Kreatywne warsztatownie. Oba działania finansowane były ze środków PAFW (Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności). W tym roku rodzinne spotkania na plaży w Bysławiu odbyły się dzięki dofinansowaniu ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubiewie.
Zajęcia w ramach Rodzinnych warsztatowni organizowane były w czasie wakacji cyklicznie raz w tygodniu. Liczba spotkań uzależniona było od kwoty pozyskanego dofinansowania na dany rok. Piątkowe popołudnia na plaży w Bysławiu stały się już niemałą tradycją i zyskały szerokie grono stałych odbiorców. Niezależnie od pogody w rodzinnych zajęciach uczestniczy od około 30 do nawet 70 osób.
Z naszych statystyk wynika, że w tym roku we wspólnych działaniach (a dokładnie w 4 spotkaniach) uczestniczyło aż 170 osób! Mamy nadzieje, że zainspirowaliśmy naszych odbiorców do tego, by każdego dnia twórczo spędzać rodzinny czas.
IV spotkanie w Rodzinnej warsztatowni „Indiańskim krokiem” – 04.08.2023 r.
W czasie ostatniego spotkania w tym sezonie w Rodzinnej warsztatowni o moc indiańskich atrakcji zadbały Kamila i Halinka.
Animatorki rozpoczęły działania od krótkiej pogadanki na temat życia Indian. Temat okazał się dość trudny, a zatem wart zgłębiania i poznawania.
Nasi młodzi uczestnicy i uczestniczki przeobrazili się za prawdziwych Indian, a to za sprawą indiańskich barw, imion, pióropuszy oraz amuletów! Wszystkie ozdoby zostały wykonane własnoręcznie przez dzieci i rodziców.
Pierwsze zadania plastyczne były łatwe, natomiast przy ostatnim – łapaczu snów niezbędne okazało się wsparcie rodziców. Kombinacjom, przeplataniom i sposobom ozdabiania nie było końca, a wszystko po to, by piękne ozdoby zawisły w domach uczestniczek i uczestników Rodzinnej warsztatowni.
Ostatnie spotkanie w III sezonie Rodzinnych warsztatowni zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.
III spotkanie w Rodzinnej warsztatowni „W świecie pojazdów” – 21.07.2023 r.
W czasie trzeciego spotkania w Rodzinnej warsztatowni na plaży w Bysławiu o moc atrakcji zadbały Magda z Halinką. Tematem przewodnim były pojazdy. Animatorki rozpoczęły działania od wymiany wiedzy dotyczącej różnych pojazdów.
Następnie uczestnicy podzielili się na dwie drużyny, aby zbudować duże pojazdy do przygotowanego toru przeszkód. Nieoceniona okazała się pomoc rodziców oraz dziadków. Wspólna praca przyniosła wspaniałe efekty.
Kolejnym zadaniem było zbudowanie pojazdów z drewnianych elementów. Aby to zrobić najpierw trzeba było według zaznaczonych punktów na mapie, odszukać na plaży niezbędne do wykonania materiały.
Gościem specjalnym dzisiejszego spotkania była Ochotnicza Straż Pożarna w Bysławiu. Uczestnicy i uczestniczki mogli zasiąść za kierownicą wozu strażackiego.
II spotkanie w Rodzinnej warsztatowni „Śladami dinozaurów” – 14.07.2023 r.
W czasie drugiego spotkania w Rodzinnej warsztatowni działaliśmy pod hasłem „Śladami dinozaurów”!
Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od wykucia dinozaura z kostki lodu. Żeby wydostać dinozaura z lodu trzeba było się trochę napracować, albo… znaleźć sprytny sposób. Kreatywność zwyciężyła, a kostki lodu roztrzaskały się w drobny mak!
Nasze uczestniczki i uczestnicy podzielili się swoją wiedzą o dinozaurach i jest ona naprawdę imponująca! Wszyscy dorośli (łącznie z naszymi animatorkami) byli szczerze zaskoczeni ogromem wiedzy dzieci!
Magda i Halinka przygotowały całe mnóstwo zadań poszukiwawczych i plastycznych! Powstały dinozaury z gliny oraz dinozaurowe obrazy. Żeby nie było tak łatwo, fragmenty do obrazka trzeba było wykopać z piasku. Było to zadanie godne młodych paleontologów!
Na koniec powstały dinozaury w rozmiarze XXL. Kreatywność i współpraca (dorosłych i dzieci) przyniosła wspaniałe efekty!
Podsumowując spieszymy z ogromnymi słowami uznania dla rodziców, dziadków i opiekunów dzieci, którzy towarzyszyli dzieciom i nam we wszystkich zabawach!