Dożynki Gminne świętowaliśmy w Cierplewie

Lato powoli się kończy, zboża z pól już zwiezione, zatem nadszedł czas, by podziękować
za plony i wspólnie świętować po ciężkiej pracy. W tym roku gminne dożynki obchodziliśmy w minioną sobotę 24 sierpnia w niewielkim Cierplewie, położonym na skraju gminy Lubiewo. Polową mszę świętą w podziękowaniu za otrzymane plony odprawił o. Marek Myśliński Prowincjał Zgromadzenia Ducha Świętego. To właśnie w tym miejscu zebrali się rolnicy z całej gminy oraz zaproszeni goście, m.in. pan Łukasz Szrajber, posłowie Piotr Król oraz Eugeniusz Kłopotek oraz jego żona i radna wojewódzka Agnieszkę Kłopotek. Na dożynkach w Cierplewie zagościli również Radni Rady Powiatu Tucholskiego: pan Michał Skałecki i Antonii Lewandowski, a przede wszystkim sołtysi sołectw z gminy Lubiewo. Rolnicy, mieszkańcy gminy, a także osoby spoza niej tłumnie wypełnili plac cierplewskiego boiska.

Pani wójt Joanna Jastak dokonała oficjalnego otwarcia Gminnych Dożynek, które rozpoczęły się od złożenia podziękowań dla rolników za włożony trud w pracę na roli. Przedstawiono również tegorocznych starostów. W tym roku rolę tę pełnili Państwo Magdalena i Grzegorz Grochowina, którzy na co dzień prowadzą gospodarstwo rolne. Wychowują dwójkę synów. Pani Magdalena przez dwie kadencje była sołtysem sołectwa Cierplewo. Rodzinnie ze swoją mamą Jolantą prowadziły Koło Gospodyń Wiejskich. Tradycyjnie, w tej rodzinie od wielu lat plecie się wieniec dożynkowy. Zapraszamy na scenę i prosimy o zabranie głosu. Starostowie tradycyjnie przekazali chleb na ręce wójta gminy Lubiewo oraz przewodniczącej Rady Gminy Lubiewo, po czym chleb podzielony został pomiędzy wszystkich dożynkowiczów.

W czasie dożynek wyłoniono laureatów Gminny Konkurs na Wieniec Dożynkowy lub Ozdobę Dożynkową i Witacz Dożynkowy.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria: wieniec dożynkowy

I miejsce: KGW Cierplewo

II miejsce: KGW Klonowo

III miejsce: KGW Sucha

Kategoria: ozdoba dożynkowa

I miejsce: KGW Lubiewice

II miejsce: KGW Trutnowo

III miejsce: KGW Wełpin

Kategoria: witacz dożynkowy

I miejsce: KGW Bysławek

II miejsce: KGW Trutnowo

III miejsce: KGW Lubiewice, a także nagroda specjalna dla KGW Cierplewo.

Po tradycyjnej i oficjalnej części dożynek nadszedł czas na część artystyczną. Obchody Gminnych Dożynek tradycyjnie uświetnił występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu. Następnie wystąpił chór „Stokrotki” oraz zespół folklorystyczny Frantówki Bysławskie, a także zespół pieśni i tańca „Karolaki” z Karolewa. Pani Krystyna Lewicka zaprezentowała nam minirecital ludowo-biesiadny, a na zakończenie byliśmy świadkami Elivis Show  w wykonaniu Łukasza Zabrockiego. Na zakończenie tegorocznych dożynek odbyła się zabawa taneczna.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)