Dożynki Gminne Trutnowo 2018 – relacja

W minioną sobotę 18 sierpnia odbyły się w Trutnowie Gminne Dożynki. Święto zbiorów to czas wyjątkowy nie tylko dla rolników, ale także dla mieszkańców całej gminy.

Obchody dożynek rozpoczęła polowa msza święta. Tuż przed nią dożynkowy korowód wniósł kosz wykonany z kłosów zbóż, warzywa i owoce oraz chleb upieczony z tegorocznego zboża. Dary ziemi ułożono przed ołtarzem, by podziękować za otrzymane zbiory. Nabożeństwo odprawił ksiądz proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Bysławiu – Wojciech Głogowski.

Oficjalne otwarcie dożynek nastąpiło po mszy świętej. Zaszczyt ten jak co roku przypadł wójtowi Gminy Lubiewo – Michałowi Skałeckiemu, a także pani sołtys sołectwa Trutnowo – Katarzynie Glazik. Następnie przyszedł czas na prezentację tegorocznych starostów. Zostali nimi pani Justyna Nowacka oraz pan Radosław Gackowski. Starostowie podziękowali rolnikom za ich trud oraz chleb, którego nie zabraknie nam przez cały rok. Pani Justyna i pan Radosław przekazali wójtowi poświęcony w czasie mszy bochen chleba i poprosili o podzielenie go między wszystkich „dożynkowiczów”. Część oficjalna dożynek zakończyła się ogłoszeniem wyników XVI edycji konkursu na Najbardziej Estetyczną Posesję w Gminie Lubiewo. Wyniki oraz laureatów zaprezentowała pani Joanna Jastak.

Po uroczystych przemowach i życzeniach dla rolników przyszedł czas na część artystyczną dożynek. Program artystyczny przygotowały zespoły z terenu naszej gminy:Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu, Mażoretki Bysławskie, chór Stokrotki oraz zespół folklorystyczny „Frantówki Bysławskie”. Gościnnie wystąpił również zespół pieśni i tańca „Karolaki” z Karolewa.

W czasie trwania części oficjalnej i artystycznej „dożynkowicze” mogli skosztować specjałów pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Lubiewo, natomiast dla dzieci Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo przygotowała strefę animacji, w której znalazły się dmuchane konstrukcje oraz stoisko z balonami. Można było również pomalować swoje twarze oraz wziąć udział w konkursach.

Dożynkowe obchody poprowadził pan Stefan Ochendal, natomiast za nagłośnienie odpowiadał Karol Iwicki.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)