I Gminny Konkurs Głośnego Czytania w B-CKiP Gminy Lubiewo – promujemy czytelnictwo!

W piątek 29 września 2017 roku w Bibliotece – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo odbył się I Gminny Konkurs Głośnego Czytania, który adresowany był do uczniów Zespołu Szkół w Bysławiu oraz Zespołu Szkół im. Wojska Polskiego w Lubiewie.

Chęć udziału w ogłoszonym konkursie zgłosiło dwudziestu jeden uczniów w pierwszej kategorii wiekowej (klasy IV – VI szkoły podstawowej) oraz osiemnastu uczniów w drugiej kategorii wiekowej (klasa VII szkoły podstawowej oraz klasy II – III gimnazjum).

Konkurs rozpoczął się o godzinie dziewiątej. Jako pierwsi prezentowali swoje umiejętności uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej, następnie po krótkiej przerwie przyszedł czas na uczniów z drugiej kategorii wiekowej. Kolejność w jakiej występowali była losowa. Uczestnicy tuż przed występem wybierali jeden z pięciu (dla każdej kategorii wiekowej) tekstów. Na twarzach występujących widoczne było zdenerwowanie i przejęcie, ale nie przeszkodziło to zaprezentowaniu swoich czytelniczych umiejętności od jak najlepszej strony.

Uczestnicy w I kategorii wiekowej zmierzyli się z fragmentami tekstów ze znanych im lektur, takich jak „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej, „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Opowieści z Narnii” Clive Staples Levisa, a także „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Dla starszych uczniów zostały przygotowane również fragmenty przerabianych w szkole lektur „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, „Kamizelka” Bolesława Prusa, „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a także fragment tekstu współczesnego – „Harry Potter i kamień filozoficzny” Joanne Kathleen Rowlig.

Zmagania uczniów oceniało trzyosobowe jury w następującym składzie: pani Genowefa Zywert, pan Stefan Ochendal oraz Izabela Kotlęga. Uczestnicy oceniani byli według czterech zasadniczych kryteriów: poprawność czytanego tekstu, dykcja, intonacja oraz przekaz emocji. Przyjęte wytyczne pozwoliły wyłonić następujących laureatów w I Gminnym Konkursie Głośnego Czytania:

Laureaci I kategorii wiekowej:

  1. Patrycja Przydryga – tytuł Gminnego Mistrza Głośnego Czytania w I kategorii wiekowej
  2. Marika Walczak
  3. Mateusz Junka, Filip Nowak

Laureaci II kategorii wiekowej

  1. Iga Nowakowska – tytuł Gminnego Mistrza Głośnego Czytania w II kategorii wiekowej
  2. Mateusz Musolf
  3. Patrycja Dębicka

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, a także gratulujemy umiejętności zaprezentowanych w czasie głośnego czytania. Cieszymy się, że w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania dzieci i młodzież z Gminy Lubiewo wspólnie z Biblioteką – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo uczciła promowane przez nas święto

Dziękujemy Tygodnikowi Tucholskiemu za objęcie patronatem medialnym naszego konkursu.

(I.K)

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)