II Gminny Konkurs Głośnego Czytania

W Bibliotece – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo odbył się II Gminny Konkurs Głośnego Czytania. Zaplanowaliśmy go na piątek 28 września, gdyż już jutro w sobotę 29 września będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Konkurs ten adresowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Lubiewie oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bysławiu.

W tym roku przygotowane teksty prezentowało 41 uczestników! 25 w pierwszej kategorii wiekowej, tzn. uczniowie klas IV -VI oraz 16 w drugiej kategorii wiekowej, tzn. przedstawiciele klasy VII i VIII oraz III gimnazjum. Jednym z celów konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania książek, zarówno tych z listy szkolnych lektur, jak i tych wydawanych współcześnie.

Uczestnicy głośno czytali fragmenty powieści z działu literatura współczesna dla dzieci i młodzieży. Pojawiły się takie tytuły jak: „Matylda” R. Dahla, „Detektyw Pozytywka” G. Kasdepke, „Lilka i wielka afera” M. Witkiewicz oraz „Zezia i Giler” A. Chylińskiej w I kategorii wiekowej. Starsi uczestnicy zmierzyli się natomiast z fragmentami następujących książek: „Igrzyska śmierci” S. Collins, „Księga kłamstw” T. Terry, „Osobliwy dom pani Peregrine”, R. Riggs, „Magiczne drzewo. Świat ogromnych” A. Maleszki oraz „Wilczy miot” S.A. Swann.

Głośne czytanie uczestników oceniało jury w następującym składzie: pani Edyta Soboczyńska – aktorka z Teatru Baj Pomorski w Toruniu, pani Kamil Zimorska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kęsowie oraz pan Stefan Ochendal – nauczyciel bibliotekarz szkolnej biblioteki w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego.

Uczestnicy mieli szansę zapoznać się z czytanym tekstem najwyżej kilka minut przed jego prezentacją, ponadto kolejność wystąpień była losowa, co dodatkowo podnosiło poziom emocji w czasie dzisiejszego konkursu. Uczniowie szkół w Lubiewie i Bysławiu sprostali postawionym im zadaniom, a efekty głośnego czytania przedstawiają się następująco:

I kategoria wiekowa – klasy IV – VI 

I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Pięknego Czytania – Mateusz Junka

II miejsce – Patrycja Przydryga

III miejsce – Stanisław Blachnierek

 

II kategoria wiekowa – klasy VII – VIII oraz III gimnazjum

I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Pięknego Czytania – Aleksandra Pieczka

II miejsce – Iga Nowakowska

III miejsce – Amelia Gracz

Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)