Koncert listopadowy w Bysławiu (2023) – fotorelacja

W niedzielę 12 listopada uczciliśmy narodowe Święto Niepodległości. Niedzielne popołudnie w Bysławiu było bardzo uroczyste, a program artystyczny wypełniły liczne występy.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił ks. dr Michał Glaza proboszcz Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Bysławiu, następnie przeszliśmy uroczystym korowodem do świetlicy wiejskiej w Bysławiu. Korowód poprowadził sołtys sołectwa Bysław Wojciech Słupiński, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu oraz️ Mażoretki Bysławskie. W korowodzie nie zabrakło pocztów sztandarowych Ochotnicza Straż Pożarna w Bysławiu, Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Bysławiu, Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lubiewie, a także chorągwi Czarna Olsza – Grupa Odtwórstwa Historycznego 

Przed budynkiem straży wciągnięta została na maszt flaga Polski oraz wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Flagę na maszt wciągnęli przedstawiciele Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Bysław.

W przygotowanie programu artystycznego zaangażowało się wiele osób! Wszystkie grupy działają w gminie Lubiewo! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem potencjału artystycznego i twórczego naszej społeczności.

Program artystyczny otworzyły pokazy taneczne w wykonaniu Mażoretek Bysławskich. Dziewczyny zaprezentowały układy taneczne w trzech grupach wiekowych.

Tuż po mazoretkach wystąpił Chór Con Amore z Suchej pod dyrekcją Maria Duks. Początkowy repertuar chóru oparty był na pieśniach sakralnych. Obecnie chór wykonuje również utwory muzyki rozrywkowej. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dzisiejszego koncertu i mamy nadzieję na kolejne wystąpienia.

Następnym punktem artystycznego programu była inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Bysławiu. Uczniowie przybliżyli wydarzenia związane z utratą przez Polskę niepodległości oraz najważniejsze fakty związane z powrotem naszej ojczyzny na mapę Europy i świata. Występ wzbogaciły występy wokalne uczennic.

W czasie dzisiejszego święta patriotyczne pieśni zaśpiewały również wokalistki B-CKiP Gminy Lubiewo: Oliwia Szulc i Blanka Poświata.

Ostatnim punktem artystycznego programu był koncert Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu. Był to już 13. koncert w wykonaniu orkiestry, a zarazem 13. urodziny orkiestry. Jak co roku kapelmistrz Andrzej Ponicki nagrodził jednego z orkiestrantów pamiątkową karykaturą. W tym roku wyróżnienie za działalność muzyczną na rzecz orkiestry otrzymał Piotr Nitka

Tego dnia nie mogło zabraknąć pań z Borowiacka kraina – KGW w Bysławiu. Panie z kgw przywitały nas pysznymi piernikami w kształcie Polski, które były ozdobione biało-czerwonym lukrem, a także zapewniły kawę oraz ciasto.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie! Było nas ponad 300 osób

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)