W sobotę 15 września odbył się pierwszy z pięciu bezpłatnych wyjazdów organizowanych przez Bibliotekę – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo w ramach realizowanego projektu „Krok do kultury. Wyjazd miał charakter zarówno rodzinny, jak i integracyjny. Uczestnikami wycieczki byli rodzice z dziećmi z terenu Gminy Lubiewo. Cała grupa liczyła łącznie 50 osób.
Pierwszym, zaplanowanym punktem wycieczki było zwiedzanie oraz warsztaty w Muzeum Mydła i Historii Brudu. W czasie warsztatów uczestnicy wyjazdu mieli okazję własnoręcznie przygotować mydełka, które później zabrali do swoich domów. Następnie przewodnik oprowadził nas po znajdujących się w muzeum ekspozycjach, prezentując historię mydła sięgającą ponad 5 tys. lat. Ciekawostką była informacja, iż pierwsze mydło powstawało z piasku, popiołu oraz tłuszczu zwierzęcego i tak naprawdę bardziej brudziło niż myło. Warstwę takiego „mydła” trzeba było zdrapać (łącznie z częścią naskórka i włosów) specjalną szpatułką. Niemniej szokująca była informacja, iż „niemycie skraca życie”. Przewodnik przytoczył tu przykład św. Agnieszki, która żyła zaledwie 12 lat i nigdy w życiu się nie myła! Tak wystraszeni, a jednocześnie zachęceni, by dbać o higienę, z mydełkami pod pachą, udaliśmy się do Opery Nova na spektakl baletowy pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
W czasie spektaklu mieliśmy szansę zobaczyć siedmiu prawdziwych krasnoludków, które buszowały wśród publiczności i rozdawały dzieciom cukierki oraz jabłka. Bajkowe postaci, scenografia oraz kostiumy sprawiły, że świat rzeczywisty przestał istnieć, a my zostaliśmy przeniesieni do świata bajek. Przeżywaliśmy wspólnie z Królewną Śnieżką jej strach przed złą Macochą oraz ciemnym lasem, ale także śmialiśmy się, gdy wesoło tańczyła z leśnymi zwierzętami i krasnoludkami.
Spektakl, jak to bywa w bajkach, zakończył się szczęśliwie. Królewna Śnieżka poślubiła pięknego Księcia, natomiast zła Macocha została srogo ukarana za swoją nikczemność i teraz to ona musiała ciężko pracować w pałacu. Pełni emocji, wrażeń i z przekonaniem, że dobro zawsze zwycięża wróciliśmy do naszych domów.
Wyjazd został zorganizowany dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Krok do kultury” w ramach programu „Kultura dostępna”.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury.:
Patronat medialny: