Lokalne legendy w rodzinnej warsztatowni

Kolejne spotkanie w Rodzinnej warsztatowni (piątek, 25 czerwca 2021) poświęcone było lokalnej legendzie o skrzyżowaniu 6 dróg i 7 diabłów. Opowiada ona, że wśród dróg biegnących przez lasy gminy Lubiewo jest takie miejsce, gdzie krzyżuje się wspomniane 6 dróg, a każdej z nich pilnuje borowiacki bies, czyli diabeł. Diabłów natomiast jest 7, dlatego codziennie Belzebub losuje, który diabeł pilnuje której drogi. Jeden natomiast ma dzień wolny. Trzech diabłów ma dobre usposobienie, a ich imiona zaczynają się na literkę „D” – Dionizy, Damazy i Danek, trzech natomiast jest bardzo złych, a ich imiona zaczynają się na literę „Z” – Zenon, Zbigniew oraz Zdzisław. Siódmy diabeł nie może się zdecydować, po której stronie się opowiedzieć, dlatego nosi imię na literę N – Nikodem.

Historii tej wysłuchali uczestnicy warsztatów. Animatorki B-CKiP opowiedziały ją za pośrednictwem teatrzyka kamishibai. Po wysłuchaniu legendy i rozwiązaniu zagadek, uczestnicy przygotowali diabelskie przebrania: pięknie zdobione brylantami rogi, peleryny oraz ogony. W takich przebraniach ruszyli do gier i zabaw.

Dofinansowano ze środków Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)