Zamieszczamy fotorelację z rodzinnych warsztatów, które odbyły się w piątek 4 listopada w Filii Biblioteki w Bysławiu.
Warsztaty poprowadziła pani Stanislava Iwicka. Spotkanie rozpoczęliśmy od poznania legendy o św. Marcinie oraz poznańskich tradycji wypiekania rogali. Nasze rogale powstały z najlepszych produktów: prawdziwego masła, mleka i mąki prosto z młyna! Było pysznie i zdrowo!
W warsztatach uczestniczyły babcie, mamy i dzieci. Prawdziwa międzypokoleniowa różnorodność, czego efektem były niekończące się rozmowy i wymiana kulinarnych doświadczeń.
Daria i Magda z Filia Biblioteki BysławŚwietlica Wiejska w Bysławiu przygotowały dla dzieci plastyczną, patriotyczną niespodziankę! Nasze symbole narodowe: godło i biało-czerwona flaga będą zdobiły w czasie jutrzejszego święta Wasze domy!
Dzielimy się przepisem na marcińskie rogale z dzisiejszych warsztatów! Życzymy smacznego!
CIASTO:
1 kg mąki pszennej
6 jaj
0,5 kostki masła
2 łyżki cukru
50 g drożdży
1 szkl. mleka
MASA:
1,5 szkl. cukru pudru
200 g migdałów i orzechów
100 g białego maku
śmietana
WYKONANIE:
Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości mleka. Jajka utrzeć z cukrem pudrem i połączyć ze stopionym masłem. Nie przerywając ubijania, dodawać porcjami przesianą mąkę, mleko oraz wcześniej przygotowane drożdże. ciasto wyrabiać do chwili, gdy zaczną pokazywać się pęcherzyki i wtedy pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Migdały, orzechy i mak zaparzyć, zemleć, utrzeć z cukrem i śmietaną aż do uzyskania gęstej masy. Wyrośnięte ciasto rozwałkować i pokroić na kwadraty. Na każdy z nich nałożyć porcję wcześniej przygotowanej masy, uformować rogaliki i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Wstawić do gorącego piekarnika w temp. 220 – 250 stopni na złoty kolor (ok. 20 min.)
Fotorelacja
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.