Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski

W niedzielę 11 listopada uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w Świetlicy Wiejskiej w Bysławiu, którą tłumnie wypełnili mieszkańcy naszej gminy.

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Dawne ziemie polskie, znajdujące się pod zaborem pruskim, rosyjskim i austriackim na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z zaborcą nareszcie się ziściły.

W tym wyjątkowym dniu dla naszej ojczyzny Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej
w Bysławiu zagrała po raz ósmy koncert listopadowy. Jest to piękna inicjatywa, która ma na celu pielęgnowanie tożsamości narodowej mieszkańców naszej lokalnej społeczności. Projekt został zainicjowany przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu.

Program artystyczny obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski rozpoczął taniec z flagami w wykonaniu zespołu tanecznego „Swing”. Zespół powstał w 2011 roku. Początkowo działał przy Filii Biblioteki w Bysławiu, obecnie jest to najstarsza grupa taneczna działająca przy Bibliotece – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski uświetniły występy solistek z grupy wokalnej działającej przy B-CKiP: Femke Mazur w piosence Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury” oraz Zosi Mrozik w piosence pt. „Nasza najpiękniejsza”. Powstanie grupy wokalnej to niedawna inicjatywa naszej instytucji. Naszych młodych solistów i solistki szkoli pani Izabela Kamecka – absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Pani Izabela prowadzi również studium muzyczne Legato, działające przy Tucholskim Ośrodku Kultury.

W czasie programu artystycznego na zebraną publiczność czekała niespodzianka – powiewające nad głowami zebranych materiały, które w akompaniamencie refleksyjnej muzyki oraz tła historycznego skłoniły zebranych do momentu zadumy nad losem naszej ojczyzny.

Dzieci z grupy teatralnej działającej przy B-CKiP przygotowały inscenizację teatralną o tematyce niepodległościowej. Grupa ta powstała na początku obecnego roku szkolnego. Osobą prowadzącą zajęcia jest Iza Kotlęga – filolog polski, pracownik naszej instytucji.
W trakcie występu padła komenda: „Baczność! Do hymnu państwowego!”. Mazurek Dąbrowskiego wykonali zebrani goście, dzieci z grupy teatralnej oraz Orkiestra Dęta OSP w Bysławiu.

Końcową część programu artystycznego uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP w Bysławiu. Orkiestra powstała w 2010 roku. Jej głównym pomysłodawcą był śp. Panu Jerzy Hoppe. To on był inicjatorem, współorganizatorem oraz jednym z pierwszych sponsorów naszej Orkiestry. Potrafił swój w pomysł, który wydawał się nie do zrealizowania, zaangażować wiele osób, by stworzyć nowe przedsięwzięcie w naszej gminie – orkiestrę dętą.

Na zakończenie zaprezentowany został film pt. „Niepodległa – Bysław 2018”, który powstał z inicjatywy sołtysa i Rady Sołeckiej sołectwa Bysław, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Film można również znaleźć na stronie internetowej na you tube pod hasłem/

Dziękujemy, że byliście w tak ważnym dla naszej Ojczyzny dniu razem z nami!

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury.:

Patronat medialny:

 

 

 

 

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)