W środę 18 września biblioteki w Lubiewie i Bysławiu odwiedziła autorka serii książek
pt. „Basia” – Zofia Stanecka. Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami zorganizowane zostało w ramach bibliotecznego projektu „Czytusie w akcji” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na początku pojawiły się pytania. Jak pracuje pisarz? Czy pracuje w pisarni? Czego potrzebuje, by napisać książkę? Czy pisarz leży cały dzień na kanapie, a wieczorem z niej wstaje i czuje się bardzo zmęczony? Na spotkaniu autorskim mieliśmy okazję przekonać się po co pisarzowi leżenie na kanapie, w wannie, czy dalekie podróże, a także jak musi pracować umysł pisarza, byśmy mogli czytać o przygodach naszych ulubionych bohaterów.
Zofia Stanecka rocznie wydaje około 10 książek. Praca nad jedną książką to dwa tygodnie budowania koncepcji i blisko dwa dni pisania. Jakie autorka ma sposoby na budowanie koncepcji? Jak sama mówi – Głowa to garnek, do którego trzeba włożyć, żeby z niego coś dobrego wyjąć. No i przez dwa tygodnie wkłada do swojej głowy, czytając, słuchając, smakując, leżąc na kanapie, w wannie, podróżując. Później siada przed komputerem i pisze.
Autorka opowiadała o różnych aspektach pracy pisarza tworząc dla naszych bibliotek piękne ilustracje. Dzieci miały okazję stworzyć własną bajkową postać – Różnorodka z uszami słonia, szyją żyrafy, kocimi łapkami. Zofia Stanecka zilustrowała wymyśloną przez dzieci postać. Autorka sama jednak nie ilustruje swoich książek, ale jej syn kształci się w tym kierunku i możemy spodziewać się książek wydanych w duecie mama i syn.
Na zakończenie dzieci miały okazję przekonać się, że one same mogą stworzyć wyjątkowe historie. Przygotowały ilustracje swoich pomysłów, a następnie podzieliły się swoimi pomysłami. Zdaniem autorki serii „Basia” – Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze mają najlepsze pomysły na bajki.
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury