Relacja z pierwszego tygodnia Lata w teatrze

fot. Piotr Nykowski

„EtnoCzelendż” trzecią edycją lata w teatrze w Lubiewie

W trzeciej edycji lata w teatrze pod nazwą „EtnoCzelendż” uczestniczy trzydzieścioro dzieci z gminy Lubiewo. Półkolonie trwają dwa tygodnie i rozpoczęły się w poniedziałek 5 lipca. Wspólne działania trwają codziennie od 9:00 do 15:00, a w soboty od 10:00 do 13:00. Dzieci mają zapewniony dojazd oraz obiad, o który dbają panie kucharki
ze szkoły w Lubiewie. Projekt zakończy się finałem, w czasie którego zaprezentujemy mieszkańcom gminy efekty dwutygodniowych, twórczych działań. Udział w warsztatach jest bezpłatny dzięki pozyskanemu dofinansowaniu. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego finansowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pierwszy tydzień latoteatralnych działań to przede wszystkim wzajemne poznawanie siebie. Na pierwszym miejscu jest uważność na dzieci – uczestników, poznanie obszarów, w których czują się pewnie i otwieranie tych, w których potrzebują wsparcia, by stać się twórcami i partnerami w działaniach.

Uczestnicy pracują wspólnie, a także dzielą się na mniejsze grupy warsztatowe, nawiązując przy okazji bliższe relacje. Budowanie relacji wzmacniamy poprzez codzienne rytuały, takie jak wspólna rozgrzewka, czy tworzenie autorskiej, wakacyjnej piosenki.

Uczestniczki i uczestnicy projektu wcielają się w rolę etnologów i prowadzą badania zarówno w swoich przestrzeniach domowych, rodzinnych, jak i lokalnych, na terenie gminy Lubiewo. W pierwszym tygodniu odwiedziliśmy Fundację Cudawianki i Warsztatownię Kreatywności w Lubiewicach, prowadzone przez Gosię i Grzegorza Oparków. Jest to wyjątkowe miejsce w gminie Lubiewo, które powstało z potrzeby kreatywnych działań. W czasie warsztatów prowadzonych przez Państwo Oparków każdy uczestnik mógł własnoręcznie stworzyć naturalną, olejową świecę, pogłaskać i nakarmić owce, a także działać zespołowo w czasie gry terenowej. Był to ważny dzień , ponieważ wzmocnił integrację, ale także pokazał uczestnikom dokąd może zaprowadzić kreatywne spojrzenie na świat i podążanie za marzeniami.

W latoteatralne działania włączyła się również Bysławska Grupa Odtwórstwa Historycznego, prowadząc krótkie spotkanie warsztatowe. Uczestnicy poznali nie tylko średniowieczny rys historyczny Bysławia, ale także tradycyjny strój średniowieczny i wykonali własne lalki motanki, tzn. gałgankowe laleczki. W czasie ich wykonywania rozmawialiśmy o historii i dorobku kultury, o śladach i obecności przodków, które przetrwały.

Każdy dzień latoteatralnych działań jest bardzo intensywny, a to za sprawą różnorodności działań: uczestnicy działają wspólnie, ale także biorą udział w trzech rodzajach warsztatów: edukacyjnym, scenograficznym i muzycznym.

W czasie warsztatu edukacyjnego rozwijają swoje umiejętności jako badacze, zbierają historie, opowieści, a następnie tworzą własną narrację. Warsztat scenograficzny to przede wszystkim wytwarzanie śladów obecności i wizualny obraz wymyślonych historii. Za sprawą wyobraźni dzieci w Lubiewie powstała restauracja McDonald’s, kino, czy stadion sportowy. Wszystkie działania scala i uzupełnia warsztat muzyczny, w czasie którego powstała wspomniana piosenka, ale także autorskie tło muzyczne dla wszystkich działań. Dzieci ćwiczą słuch i wrażliwość na dźwięki, działają rytmicznie z instrumentami Orffa, a także uczą się grać na flażoletach, czyli szczególnym typie fletów, pochodzących z średniowiecza.

Drugi tydzień działań ukierunkowany będzie już na finał, który jak co roku przybierze formę eksperymentu artystycznego. Uczestników finału zabierzemy w przyspieszoną podróż lubiewskiego lata w teatrze, by podzielić się naszymi, dwutygodniowymi wrażeniami. Finał „EtnoCzelendż” w tym roku odbędzie się w piątek 16 lipca o godz. 18:00 w B-CKiP w Lubiewie.

Galeria zdjęć z pierwszego tygodnia Lata w teatrze

05.07.2021 r. PONIEDZIAŁEK

06.07.2021 r. WTOREK

07.07.2021 r. ŚRODA

08.07.2021 r. CZWARTEK

9 i 10.07.2021 r. PIĄTEK I SOBOTA

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie finansowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Fanpage Instytutu Teatralnego: https://www.facebook.com/instytutteatralny

Fanpage Lata w teatrze: https://www.facebook.com/programLatowteatrze

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)