Spotkaliśmy się w B-CKiP z Magdaleną Witkiewicz

We wtorek, tuż po świętach wielkanocnych Bibliotekę – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo odwiedziła Magdalena Witkiewicz, autorka powieści obyczajowych dla kobiet. Od niedawna pisze również książki dla dzieci, dlatego spotkanie autorskie podzieliliśmy na dwie części, tę dla dzieci  i drugą dla dorosłych.

Zanim nasi najmłodsi czytelnicy mieli okazję poznać pisarkę, wzięli udział w grze terenowej pt. „Lilka”. Była to doskonała okazja do poznania bohaterów pierwszej książki dla dzieci autorstwa Magdaleny Witkiewicz. Dowiedzieliśmy się gdzie Lilka i Mateusz spędzają wakacje, kim jest ciocia Jadzia i dlaczego jej koty noszą imiona lekarstw. Pełni wrażeń i emocji uczestnicy spotkania poznali prawdziwą autorkę książek. Było to pierwsze spotkanie autorskie zorganizowane przez naszą instytucję dla dzieci. Każdy mógł zadać pytania, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, a także poprosić o autograf! W czasie rozmów z dziećmi okazało się, że główni bohaterowie książek Witkiewicz, mają dokładnie tak samo na imię jak dzieci autorki, to znaczy Lilka i Mateusz. Magdalena Witkiewicz zdradziła dzieciom również sekret jak napisać książkę.

Po południu Magdalena Witkiewicz spotkała się ze swoimi dorosłymi czytelniczkami. Autorka zdradziła szczegóły dotyczące nowej książki pt. „Jeszcze się kiedyś spotkamy”. Premiera już niebawem, 15 maja. Akcja książki rozgrywa się w Grudziądzu, skąd pochodził dziadek autorki. Książka inspirowana jest rodzinną historią pisarki, rozgrywa się na tle wydarzeń II wojny światowej. Historyczne tło powieści zostało przez Magdalenę Witkiewicz dokładnie sprawdzone i nie znajdą się w nim żadne hipotetyczne aspekty.

Magdalena Witkiewicz, pisze powieści dla kobiet od 10 lat. Przed rozpoczęciem pracy pisarza była finansistą, tworzącym modele ekonometryczne. Rozpoczęła pisanie w tajemnicy przed mężem i rodziną, ale po wysłaniu pierwszych rozdziałów do wydawnictwa od razu otrzymała propozycję wydania książki. Teraz nie wyobraża sobie, by wykonywać inny zawód. Pisanie książek jest wymagające, kreowani bohaterowie pochłaniają pisarkę i stają się częścią jej życia.

Na wtorkowym spotkaniu z autorką „Milaczka”, „Opowieści niewiernej”, czy „Awarii małżeńskiej” nie zabrakło dedykacji, autografów, wspólnych zdjęć. Najcenniejsza była jednak możliwość poznania jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek i przekonanie się, że Magdalena Witkiewicz to taka sama osoba jak my – ma rodzinę, obowiązki i życiowe rozterki. W ciągu dnia zajmuje się dziećmi, domem, książki pisze najczęściej nocą, gdy wszyscy domownicy śpią. Autorka żyje życiem  swoich bohaterów, a nawet najmniejsze wydarzenie może stać się pretekstem do napisania nowej książki.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)