„Spotkanie z książką” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, w związku z tym świętem biblioteka w Lubiewie zaprosiła uczniów klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Lubiewie na „Spotkania z książką”, by zachęcić najmłodsze dzieci do ćwiczenia umiejętności czytania.

We wtorek 25 września odwiedziły nas klasy I i II ze swoimi wychowawczyniami – panią Wiesławą Gulatowską oraz panią Wiesławą Pianowską. Nasze spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania biblioteki i zapoznania się z księgozbiorem, zwłaszcza z tym dla dzieci i młodzieży. Przed wspólnym czytaniem dzieci otrzymały nie lada zadanie. Na podstawie wylosowanych z worka przedmiotów miały domyśleć się jaką bajkę będziemy czytać. Okazało się, że dzieci znają całe mnóstwo różnych tytułów, ale udało nam się wybrać bajkę, której jeszcze nigdy nie słyszeli – „Bajka o Starej Babci i Molu Zbyszki” Maliny Prześlugi.

Następnego dnia w środę 26 września odwiedziła nas klasa III z wychowawczynią panią Beatą Ziółkowską. Uczniowie klasy trzeciej również rozpoczęli wizytę od zwiedzania biblioteki, a następnie czekała na nich zagadka. Dzieci również miały za zadanie podać tytuł książki, której fragmenty zamierzaliśmy przeczytać. Na początek otrzymały do posmakowania pyszny kompot z mirabelek, ale tylko jedna dziewczynka znała te owoce, dla pozostałych były one zupełną nowością. „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza to opowieść o niezwykłym drzewie, które potrafi rozmawiać z dziećmi i rozumie ludzką mowę. Drzewo to zmienia się tak jak zmieniają się pory roku, obserwuje otaczającą je rzeczywistość, ale także pamięta trudne wydarzenia wojenne. Nasze „Spotkanie z książką” trwało zaledwie godzinę, dlatego wybraliśmy fragmenty powieści. Po przeczytaniu ich dzieci podzieliły się na dwie grupy. Każda z grup miała za zadanie odpowiedzieć na cztery pytania oraz wykonać dwa zadania na mapie. Obie grupy wykonały zadania bezbłędnie. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w warsztatach oraz przypinki z logo naszej instytucji.

Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo jest instytucją kultury, w której ramach działają dwie biblioteki – w Lubiewie oraz filia w Bysławiu. W związku z tym jednym z celów naszej działalności jest promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców naszej gminy. Mamy nadzieję, że nasze „Spotkania z książką” zachęcą dzieci, by czytanie stało się trwałym nawykiem.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)