Spotkanie z panią Marią Ollick – fotorelacja

We wtorek 12 września 2023 r. w B-CKiP gościliśmy panią Maria Ollick oraz uczniów klas czwartych ze Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lubiewie.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Borowiacki FOLK”. Pani Maria rozpoczęła spotkanie od opowiedzenia legendy o powstaniu Borów Tucholskich.

Uczestniczki i uczestnicy dzisiejszego spotkania poznali postaci z borowiackich legend: Borową Ciotkę, Borowego Dziada, Kraśnięta, Polnicę, czy Królewiankę inaczej nazywaną Leśna Panną. Dowiedzieliśmy się również skąd pochodzą lokalne nazwy, takie jak Piekiełko, czy diabelski kamień w Brdzie. Pani Maria opowiedziała również o młynarczyku Michałku, postaci historycznej, zaangażowanej w walkę ze Szwedami w czasie potopu szwedzkiego.

Dzisiejsze spotkanie poświęcone było legendom i opowieściom, które pełne były dobrych duchów i innych stworów zamieszkujących Bory Tucholskie. Dzieci przy wsparciu pani Marii zainsenizowały „Leśną naradę”, w której wzięła udział królowa Konstancja, rajcy, Borowa Ciotka, Borówiec, Królewianka, Kraśnięta, stary Bartnik i Polnica. Wszyscy uczestnicy narady byli zgodni, że o Bory trzeba dbać, by mogły one służyć kolejnym pokoleniom.

To była spora dawka wiedzy i ciekawostek, a uczestniczkom i uczestnikom dzisiejszego spotkania za ogromne zaangażowanie!

——————————————-

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2023.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)