Warsztaty wyplatania wikliny w Lubiewie, Bysławiu i Suchej – fotorelacja

We wrześniu i październiku realizujemy cykl działań warsztatowych w ramach projektu „Borowiacki FOLK”, na realizację którego pozyskaliśmy 14 tys. zł w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2023 z Narodowego Centrum Kultury.

W ramach tego projektu z działaniami kulturalnymi wychodziliśmy w „teren”. Na mapie ludowych warsztatów znalazły się oprócz Lubiewa jeszcze dwie miejscowości w gminie Lubiewo (Bysław i Sucha). Program zajęć składał się z szeregu bezpłatnych warsztatów oraz spotkań z twórcami ludowymi. Wśród nich m.in. warsztaty warsztaty wyplatania wikliny.

W czwartek 7 września 2023 r. spotkaliśmy się w B-CKiP Gminy Lubiewo na pierwszych warsztatach wyplatania wikliny, które poprowadziła pani Marzena Przytarska.

W czwartek 14 września 2023 r. spotkaliśmy się w świetlicy Wiejskiej w Bysławiu na drugich warsztatach wyplatania wikliny, które poprowadziła pani Marzena Przytarska.

W czwartek 21 września 2023 r. spotkaliśmy się w Świetlicy Wiejskiej w Suchej na trzecich warsztatach wyplatania wikliny, które poprowadziła również Marzena pani Przytarska.

Wiklinowe koszyki tworzą niezwykły klimat, ale przede wszystkim pozwalają na zdrowe i ekologiczne przechowywanie lub transportowanie warzyw, owoców, czy też leśnych zbiorów.

W czasie warsztatów powstały wiklinowe kwiatki. Pracy było sporo, ale efekty są zachwycające! W czasie trzech spotkań dominowało zawzięcie do pracy i wytrwałość! Uczestnicy warsztatów „wyginali śmiało ciało”, by wiklina wygięła się w odpowiedni sposób, tworząc kształt kwiatka.

Zanim jednak przystąpiliśmy do wyplatania, wiklina musiała zostać odpowiednio namoczona, by witki nie pękały.

Warsztaty wyplatania wikliny w Lubiewie – 07.09.2023 r.

Warsztaty wyplatania wikliny w Bysławiu – 14.09.2023 r.

Warsztaty wyplatania wikliny w Suchej – 21.09.2023 r.

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2023.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)