Wystawa, promocja książki i wykład

W piątek 16 marca odbyła się wystawa z Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowana „Dla Ciebie Polski, i dla Twojej chwały” Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw. Wystawie towarzyszyła promocja książki pana Adama Węsierskiego pt. „Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Tucholi 1945-1954”. Kolejnym elementem spotkania był wykład dotyczący prześladowania mieszkańców gminy Lubiewo w czasach stalinowskich.

Pan Adam Węsierski zajmuje się historią Borów Tucholskich. Najnowsze badania historyka dotykają działalności „Żołnierzy Niezłomnych” oraz terroru i bezprawia czasów reżimu komunistycznego na terenie powiatu tucholskiego. Historyk jest autorem ponad 30 pozycji książkowych i albumowych oraz ok. 200 artykułów.

W B-CKiP zgromadzili się pasjonaci historii. Po wykładzie rozpoczęła się dyskusja. Starsi mieszkańcy gminy wspominali przeżycia związane z okresem powojennym. Zdania uczestników spotkania były podzielone. Wszyscy jednak wyrazili zainteresowanie, aby kontynuować rozmowy związane z historią dotyczącą okresu po 1945 roku i zorganizować kolejne spotkania.

 

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)