Żegnamy zimę – witamy wiosnę

23 marca w Lubiewicach symbolicznie pożegnaliśmy zimę. Początkowo chcieliśmy utopić wykonaną przez dzieci Marzannę. Jednak było bardzo zimno, więc postanowiliśmy rozpalić ognisko. I takim sposobem spaliliśmy symbol zimy, a zgromadzeni mieszkańcy mogli ogrzać się. Od tej pory czekamy już na piękne i słoneczne dni

Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.

Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie. Chociaż kościół walczył z pogańskimi zwyczajami, to jednak topienie marzanny przetrwało i nadal ma się całkiem nieźle. Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Po spaleniu kukły, przeszliśmy do świetlicy na ciepłą herbatę i wiosenne, kolorowe kanapki.

 

  

 


Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)