Pyra, kartofel, czy grula? Podsumowanie lokalnej inicjatywy sołectwa Trutnowo

Sołectwo Trutnowo realizowało projekt Pyra, kartofel, czy grula? Wszystko się kręci wokół fascynującej historii ziemniaka”.

Dofinansowano z Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019

17 PAŹDZIERNIKA 2019 r. rozpoczęły się warsztaty w  Trutnowie o godz. 16.00 dzieci poszły na pole, by wziąć udział w wykopkach, niektórzy czynność tę wykonywali po raz pierwszy w życiu. Każdy mógł używać tzw. haczyki i spróbować wykopać ziemniaki. W świetlicy wykonaliśmy pieczątki z ziemniaków, przybliżona została również historia ziemniaka. Wykonaliśmy także foto budkę z trzema różnymi ziemniakami (batat, żółty ziemniak i czerwono – fioletowy ziemniak). Bawiliśmy się w kelnera oraz Hop ziemniaczku. W warsztatach uczestniczyły dzieci, jak i dorośli.

W następnym tygodniu 24 października spotkaliśmy się na placu Wehikuł czasu w Trutnowie, pomimo złej pogody udało się nam namalować ziemniaczane klasy i ziemniaczanego chińczyka. Pomysłodawcą gier była Paulina Ciepluch. Po malowaniu spotkaliśmy się w  świetlicy, tam czekały ziemniaczane chipsy tzw. zakręcona frytka, a następnie dzieci pokolorowały ziemniaczane rysunki.

30 października przybyli do nas Pan Dariusz Jóźwik i Pani Małgorzata Peryt – kucharze, którzy opowiedzieli nam o właściwościwości ziemniaka i zaprosili nas do gotowania.  Panie z KGW Trutnowo pokazały jak wykonać zdrowe, ziemniaczane  chipsy.

Na imprezie kucharze przygotowali dania proste, ale bardzo smaczne. Ziemniaczana sałatka, frytki ze słodkich batatów, sałatka nicejska, ziemniak „Gratiner” „Daufinos”. Dziewczyny  przygotowały w trakcie  zakręcone frytki. Pani Paulina Ciepluch pokazała jak się robi placki ziemniaczane z twarogiem czosnkowym (plińce z pomoćką) – danie kaszubskie.

3 listopada odbyło się zakończenie oraz święto ziemniaka przy świetlicy w Trutnowie. Na imprezę przybyli wice wójt gminy Lubiewo – Tomasz Bonk, Pani Monika Januszewska – dyrektor  BCKiP , goście i mieszkańcy. Imprezę rozpoczęto  występem zespołu pieśni i tańca Karolaki,.  Historia zespołu pieśni i tańca „Karolaki” sięga końca lat 60. Powstał w szkole rolniczej w Bydgoszczy, która w roku 1969 przeniesiona została do Karolewa.

Obok świetlicy rozpalono ognisko, w którym piekły się ziemniaki. Panie przygotowały zakręcone frytki. Odbył się także konkurs Master Chef dla par. Z dostępnych na stole produktów uczestnicy mieli przygotować potrawę ziemniaczaną. Panowie wykazali się świetnymi umiejętnościami kulinarnymi. Jury w składzie Monika Januszewska, Iwona Kuffel, Aleksandra Nowak, Grażyna Komorowska  podjęły decyzję: I miejsce Magdalena i Marcin Wamka II miejsce Pani Adrianna Sułek i Eryk Twardowski, III miejsce Irena I Eugeniusz Karnowscy.  Dla dzieci był konkurs  namalowanie rodziny ziemniaka oraz wykonanie stworka ziemniaczanego. Wszyscy dostali małe upominki.

Animatorki: Paulina Ciepluch, Katarzyna Glazik, Grażyna Komorowska, Iwona Kuffel, Anna Grubicka.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)