Rycerz Zbysław w rycerskim Bysławiu

MARIONETY w rycerskim Bysławiu zagościły na bysławskiej plaży w sobotę 15 sierpnia. Rycerski klimat z nutą humoru wypełniły sobotnie popołudnie.
Marionetkowe spektakle „O Pryszczycerzu i Któlewnie Pięknotce” oraz „Rycerz bez konia” w wykonaniu Teatru Barnaby z Gdańska rozbawiły zarówno młodszą, jak i starszą publiczność. Na zakończenie widzowie stali się częścią improwizowanego spektaklu pt. „Historie, których nie znamy” w wykonaniu Teatru LUKLA z Lublina.
Pomiędzy spektaklami dzieci wzięły udział w warsztatach – teatralnym, scenograficznym oraz manualnym. Efekty były zdumiewające – powstał ogromny zamek, wielka marioneta rycerza Zbysława, a oddział rycerzy ruszył na podbój twierdzy.

Wydarzenie to było swoistym, teatralnym świętem. Na uczestników czekały trzy spektakle i trzy warsztaty.

Tytuł wydarzenia nie był przypadkowy – historia Bysławia sięga średniowiecza, kiedy to ziemie te oraz sąsiedniego Cekcyna w 1301 roku zostały nadane Piotrowi Święcy przez króla Wacława II Czeskiego. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia rycerza Zbysława, który osiadł w tej okolicy. Bysław stawał się coraz silniejszą osadą przytraktową, gdyż przed laty biegł tędy szlak bursztynowy.

Teatralne święto mogło zostać zorganizowane dzięki współpracy z następującymi artystami:

  • panem Marcin Marcem  – twórcą Teatru Barnaby, który przyjechał do nas z Gdańska. Zaprezentował dwa spektakle: „O Rycerzu Pryszczycerzu” oraz „Rycerz bez konia”,
  • panią Barbarą Rogalską, wieloletnią aktorkę Teatru Baj Pomorski w Toruniu, która niejednokrotnie prowadziła warsztaty z dziećmi w naszej instytucji; w czasie wydarzenia dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w półtoragodzinnym warsztacie aktorskim,
  • panią Alicję Wiślińską – Kornacką, organizatorkę i prowadzącą pracownie plastyczne w Toruniu, scenografkę, doskonale znaną dzieciom z naszej gminy, prowadziła warsztaty w B-CKiP, a także w świetlicach w Bysławiu, Trutnowie, Minikowie, czy Suchej, w czasie wydarzenia prowadziła warsztat scenograficznym,
  • panią Emilię Betlejewską, wieloletnią właścicielkę i dyrektorkę, która jest żywą historią Teatru Lalek „Zaczarowany Śwat”, teatr został zamknięty w ubiegłym roku po 69 latach teatralnych działań, ale pani Emilia Betlejewska cały czas dzieli się swoim lalkarskim i teatralnym doświadczeniem, prowadząc m.in. warsztaty, razem z panią Emilią uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zbudować NADMARIONETĘ – czyli marionetkę o ogromnych rozmiarach,
  • aktorami Teatru Lukla z Lublina (Adama Organistę, Wiolettę Tomicę, Basię Szarwiło, Bubę Piotrowicza, Bogusława Byrskiego, Karolinę Hordyjewicz (fortepian) ), którzy zaprezentowali improwizowany spektakl pt. „Historie, których nie znamy”.

 

„O Rycerzu Pryszczycerzu”

O rękę Królewny Pięknotki ubiegają się trzej kandydaci: Książę Bławatek, Baron Modniak, Królewicz Piękniewicz, oraz znacznie ustępujący im urodą, Rycerz Pryszczycerz z tajemniczo opuszczoną przyłbicą. Królewna  poddała zalotników dość zaskakującej próbie. Kto jej sprostał i stanął na ślubnym kobiercu?

Lalki: Robert Poryziński

Scenariusz: Marta Guśniowska

Gra: Marcin Marzec

 

BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA

Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie…

Baśń o rycerzu bez konia autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się na wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka.

Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki – marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec – lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.

Scenariusz: Marta Guśniowska

Lalki: Robert Poryziński

Animacja: Marcin Marzec

Muzyka: Marcin Marzec

 

„Historie, których nie znamy” – Teatr Lukla z Lublina

Jest to spektakl w 100% oparty na sugestiach publiczności. Improwizacja teatralna pozwala opowiadać historie, tworzyć postacie, relacje, kreować świat. Doświadczenia życiowe widzów, biorących udział w przedstawieniu oraz bogata przeszłość teatralna aktorów w połączeniu z „impro” to swoisty eksperyment, do którego chcą zaprosić widzów.

 

Wydarzenie odbyło się pod patronatem e-teatru, a także patronatem medialnym Tygodnika Tucholskiego oraz radia Weekend FM.

Dofinansowano z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)