Kwiat paproci – zapraszamy na rodzinny spektakl

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie KWIAT PAPROCI – spektakl rodzinny w ramach TEATR POLSKA

Spektakl zagra Fundacja Teatr Latarnia w ramach programu Teatr Polska.

KIEDY?

30 września 2023 r.

godz. 17:00

GDZIE?

BCKiP Gminy Lubiewo

ul. W. Witosa 1, Lubiewo

Widowisko zostało zrealizowane na podstawie pięknej baśni Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci” opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater – Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem – gdzie jest prawdziwe szczęście

Na spektakl zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych i seniorów. Bezpłatne wejściówki można odbierać od wtorku 12 września w B-CKiP (ul. W. Witosa 1, Lubiewo).

Dodatkowe informacje pod numerem tel. 512 864 195

lub osobiście w siedzibie instytucji.

Kwiat paproci – spektakl na podstawie baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego

“Kwiat paproci” przenosi widzów do świata „dawno, dawno temu”. Do świata, w którym wydarzenia mogły wydarzyć się sto lat temu, ale równie dobrze i wczoraj. Dla kogo warto żyć? Gdzie jest prawdziwe szczęście i co jest tak ważne w życiu? Te pytania warto sobie zadawać nieustannie, pojawiają się one też w spektaklu.

Widowisko zostało zrealizowane na podstawie pięknej baśni Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci” opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater – Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem – gdzie jest prawdziwe szczęście?

W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym.
Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.
W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom… a może warto?
Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego „happy endu”. Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy… i właśnie przez to tak poruszający.

Przedstawienie „Kwiat paproci” emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m. in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci – członkowie zespołu (przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd.) i
jest wzbogacona o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.

W spektaklu zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.

„Kwiat Paproci” Teatr Latarnia
czas trwania: 70 minut
Reżyseria: Mateusz Tymura
Muzyka: Zbigniew Rusiłowicz/Kapela Braci Rejwów
scenografia: Sylwia Maciejewska
Występują: Paula Czarnecka, Paulina Karczewska, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski

Po spektaklu zapraszamy na pogadanka etnograficzną. Podczas niej porozmawiamy o zwyczajach świętojańskich. Poza rozmową z widzami odbędzie się prezentacja instrumentów, rekwizytów użytych w spektaklu. Jeżeli publiczność będzie dość otwarta nie wykluczone są również mini warsztatów tańca tradycyjnego.

Pokazy i warsztaty odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)