Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo otrzymała 40 tys. zł dofinansowania na realizację projektu EtnoCzelendż w ramach programu Lato w teatrze. W tym roku złożono 278 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 41 projektów.
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej.
Jak będzie wyglądać trzecie lato w teatrze w Lubiewie? Uczestniczki i uczestnicy wakacyjnych półkolonii czeka wyzwanie – „EtnoCzelendż”. Tak zatytułowany jest tegoroczny projekt. Co się za tym kryje?
Po pierwsze uczestnicy warsztatów przemienią się w etnologów! Będą wykonywać badania terenowe, a także obserwować i poszukiwać kulturową różnorodność wśród mieszkańców gminy Lubiewo. Tematem przewodnim będzie zapis śladów i obecności uczestników projektu, ich rodzin oraz osób angażujących się społecznie w przestrzeni Lubiewa.
Czego można spodziewać się na warsztatach?
Na uczestniczki i uczestników tegorocznego lata w teatrze czekają trzy warsztaty: edukacyjny, scenograficzny i muzyczny. W trakcie warsztatu edukacyjnego postaramy się odtworzyć ślady lokalnych i prywatnych historii oraz przenieść je do wspólnie wykreowanej przestrzeni. Poznamy historie miejsca, która zapisuje się w taki, a nie inny sposób dzięki naszej obecności w niej. W ramach warsztatu scenograficznego uczestnicy będą wykorzystywać współczesną estetykę teatru, sztuk wizualnych, a także performensu. Za pomocą narzędzi graficznych, rzeźbiarskich
i multimedialnych będziemy zaznaczać swoją obecność, dokładając zarazem swoją cząstkę historii. Warsztat muzyczny natomiast będzie stanowił podróż po meandrach historii rejestracji dźwięku. Uczestnicy będą mogli skomponować swój utwór i dokonać eksperymentalnego montażu dźwięku w domenie analogowej, tzn. na taśmie magnetycznej. Atrakcyjność warsztatu podniosą zajęcia z budowania własnych instrumentów, lekcje gry na ukulele oraz ćwiczenia ruchowo-rytmiczne.
Półkolonie tradycyjnie zakończą się finałem, którego formuła póki co jest otwarta
i zostanie dostosowana do pandemicznych warunków. Nie mniej jednak będziemy dzielić się
z mieszkańcami gminy Lubiewo latoteatralną energią i efektami działań. Już teraz gorąco zapraszamy dzieci i młodzież z gminy Lubiewo na wspólne latoteatralne działania!
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie finansowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Więcej informacji o programie Lato w tearze pod linkami: