
Trzecia edycja Lata w teatrze w B-CKiP Gminy Lubiewo
„EtnoCzelendż” to projekt dla dzieci i młodzieży z gminy Lubiewo w wieku od 9 do 15 lat, którego celem jest wykorzystanie artystycznych metod wyrażania do rozwijania w uczestnikach umiejętności komunikacji, autorefleksji oraz pogłębiania świadomości społecznej.
Uczestnicy warsztatów przemienią się w etnologów. Będą wykonywać badania terenowe, a także obserwować i poszukiwać kulturową różnorodność wśród mieszkańców gminy Lubiewo. Tematem przewodnim będzie zapis śladów i obecności uczestników projektu, ich rodzin oraz osób angażujących się społecznie w przestrzeni Lubiewa. Uczestnicy będą obserwatorami i poszukiwaczami, rozwijającymi jednocześnie swoją świadomość i wrażliwość na różnice kulturowe. Zgromadzone materiały będziemy poddawać dekonstrukcji i na tej bazie tworzyć nową metaforyczną opowieść. Będziemy również zostawiać ślady naszej obecności w przestrzeni Lubiewa, np. poprzez instalacje.
Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w trzech rodzajach warsztatów: edukacyjnym, scenograficznym oraz muzycznym. Pracując z artystami będą poznawać własną tożsamość, tworząc mini galerię, w której znajdą się ważne dla nich przedmioty i zdjęcia. Uczestnicząc w warsztatach staną się twórcami wywiadów, performance’u, instalacji, czy kompozycji muzycznych.
Finał stanowić będzie sumę dwutygodniowych działań i przybierze formę eksperymentu artystycznego. Projektem końcowym będzie wspólnie zrealizowana instalacja, np. w formie totemu TO(TE)MY jako śladu naszej obecności.
Prowadzący warsztaty
WARSZTAT EDUKACYJNY

Karolina Sabat – aktorka, od 2004 roku związana z teatrem Kana, instruktorka teatralna, animatorka kultury, instruktorka fitness. Współzałożycielka grupy teatralnej Głowa mała, która tworzy spektakle dla najmłodszych, ale także dba o ich edukację nieformalną. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne w Polsce i za granicą. Koordynatorka młodzieżowej grupy warsztatowej skupionej przy Teatrze Kana. Od lat współpracuje z instytucjami kultury oraz agencjami artystycznymi, współtworząc koncerty, audycje muzyczne i edukacyjne dla dzieci.

Agata Ilnicka – absolwentka Filozofii na UJ w Krakowie. Aktualnie edukatorska w Biurze Wystaw Artystycznych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od wielu lat działa w przestrzeni kultury i rozrywki jako animatorka artystyczna, aktorka, performerka, konferansjerka, szczudlarka. Organizuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne i artystyczne. Współzałożycielka, zastępczyni Prezesa oraz Event Manager w Spółdzielni Socjalnej IN_Kolektiv Studio – wykorzystującej w swojej działalności jedną z najbardziej angażujących metod, jaką jest grywalizacja.
WARSZTAT SCENOGRAFICZNY

Zuzanna Marczak – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie (dyplom magisterski „Ćwiczenia w czasoprzestrzeni” zrealizowany w pracowni Rzeźby i Transformacji Cyfrowych dr hab. Małgorzaty Kopczyńskiej został nagrodzony przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego). Stażystka w dziale oświetlenia i scenografii w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Członkini grupy teatralnej „t.kanka” działającej przy teatrze Kana. Od 2019 członkini grupy Transeunte; Laboratorium twórczości artystycznej. Spektakl „Ayes del Alma” pokazywany był w teatrze Cansona w Hawanie i w teatrze Kana w Szczecinie. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą.

Paulina Rudź – absolwentka wiedzy o teatrze na UJ w Krakowie, dwukrotnie ukończyła kurs w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, animatorka kultury, współautorka Festiwalu Stu Sztuk i Festiwalu Kingdom of Art, koordynatorka i producentka wydarzeń podczas Olimpiady Teatralnej i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Na co dzień związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana oraz Fundacją KONTRA/BANDA, której jest założycielką i prezeską. Odbyła staż poświadczony YouthPass z zakresu zasad pedagogiki naturalnej.
WARSZTAT MUZYCZNY

Bartosz Hoppe – magister sztuki, muzyk, nauczyciel. Współpracował z wieloma artystami na wielu scenach
w kraju. Koncertował m.in. z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach oraz Chórem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego J. Paderewskiego. Działa na wielu płaszczyznach muzycznych i kulturalnych. Prowadzi rytmikę w przedszkolach. Przekazuje swoją wiedzę, ucząc dzieci, młodzież, dorosłych gry na instrumentach klawiszowych i ukulele. W swoim nauczaniu wykorzystuje nowoczesne metody technologiczne.
UCZESTNICY
Julka Marcelin Nikodem Mikołaj Marysia Antek Marysia Mateusz Paulina Kuba Tomek Patrycja Hubert Maks Ksawery Mikołaj Zuzia Kuba Filip Józefina Ola Alan Remi Weronika Maja Wiktoria Janek Roksana Łukasz
O programie Instytutu Teatralnego

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.
Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom.
Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na:
www.facebook.com/programLatowteatrze
LATO W TEATRZE 2021 organizują:
W ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie;
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca;
Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu;
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”;
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie;
Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl
W ramach modułu LATO W TEATRZE
A la teatr; Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie „Do korzeni”; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona


Lato w teatrze to odrębny program Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego