Trzecia edycja Lata w teatrze w B-CKiP Gminy Lubiewo
„EtnoCzelendż” to projekt dla dzieci i młodzieży z gminy Lubiewo w wieku od 9 do 15 lat, którego celem jest wykorzystanie artystycznych metod wyrażania do rozwijania w uczestnikach umiejętności komunikacji, autorefleksji oraz pogłębiania świadomości społecznej.
Uczestnicy warsztatów przemienią się w etnologów. Będą wykonywać badania terenowe, a także obserwować i poszukiwać kulturową różnorodność wśród mieszkańców gminy Lubiewo. Tematem przewodnim będzie zapis śladów i obecności uczestników projektu, ich rodzin oraz osób angażujących się społecznie w przestrzeni Lubiewa. Uczestnicy będą obserwatorami i poszukiwaczami, rozwijającymi jednocześnie swoją świadomość i wrażliwość na różnice kulturowe. Zgromadzone materiały będziemy poddawać dekonstrukcji i na tej bazie tworzyć nową metaforyczną opowieść. Będziemy również zostawiać ślady naszej obecności w przestrzeni Lubiewa, np. poprzez instalacje.
Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w trzech rodzajach warsztatów: edukacyjnym, scenograficznym oraz muzycznym. Pracując z artystami będą poznawać własną tożsamość, tworząc mini galerię, w której znajdą się ważne dla nich przedmioty i zdjęcia. Uczestnicząc w warsztatach staną się twórcami wywiadów, performance’u, instalacji, czy kompozycji muzycznych.
Finał stanowić będzie sumę dwutygodniowych działań i przybierze formę eksperymentu artystycznego. Projektem końcowym będzie wspólnie zrealizowana instalacja, np. w formie totemu TO(TE)MY jako śladu naszej obecności.
Prowadzący warsztaty
WARSZTAT EDUKACYJNY
Karolina Sabat – aktorka, od 2004 roku związana z teatrem Kana, instruktorka teatralna, animatorka kultury, instruktorka fitness. Współzałożycielka grupy teatralnej Głowa mała, która tworzy spektakle dla najmłodszych, ale także dba o ich edukację nieformalną. Absolwentka Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne w Polsce i za granicą. Koordynatorka młodzieżowej grupy warsztatowej skupionej przy Teatrze Kana. Od lat współpracuje z instytucjami kultury oraz agencjami artystycznymi, współtworząc koncerty, audycje muzyczne i edukacyjne dla dzieci.
Agata Ilnicka – absolwentka Filozofii na UJ w Krakowie. Aktualnie edukatorska w Biurze Wystaw Artystycznych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od wielu lat działa w przestrzeni kultury i rozrywki jako animatorka artystyczna, aktorka, performerka, konferansjerka, szczudlarka. Organizuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne i artystyczne. Współzałożycielka, zastępczyni Prezesa oraz Event Manager w Spółdzielni Socjalnej IN_Kolektiv Studio – wykorzystującej w swojej działalności jedną z najbardziej angażujących metod, jaką jest grywalizacja.
WARSZTAT SCENOGRAFICZNY
Zuzanna Marczak – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie (dyplom magisterski „Ćwiczenia w czasoprzestrzeni” zrealizowany w pracowni Rzeźby i Transformacji Cyfrowych dr hab. Małgorzaty Kopczyńskiej został nagrodzony przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego). Stażystka w dziale oświetlenia i scenografii w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Członkini grupy teatralnej „t.kanka” działającej przy teatrze Kana. Od 2019 członkini grupy Transeunte; Laboratorium twórczości artystycznej. Spektakl „Ayes del Alma” pokazywany był w teatrze Cansona w Hawanie i w teatrze Kana w Szczecinie. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą.
Paulina Rudź – absolwentka wiedzy o teatrze na UJ w Krakowie, dwukrotnie ukończyła kurs w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, animatorka kultury, współautorka Festiwalu Stu Sztuk i Festiwalu Kingdom of Art, koordynatorka i producentka wydarzeń podczas Olimpiady Teatralnej i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Na co dzień związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana oraz Fundacją KONTRA/BANDA, której jest założycielką i prezeską. Odbyła staż poświadczony YouthPass z zakresu zasad pedagogiki naturalnej.
WARSZTAT MUZYCZNY
Bartosz Hoppe – magister sztuki, muzyk, nauczyciel. Współpracował z wieloma artystami na wielu scenach
w kraju. Koncertował m.in. z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach oraz Chórem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego J. Paderewskiego. Działa na wielu płaszczyznach muzycznych i kulturalnych. Prowadzi rytmikę w przedszkolach. Przekazuje swoją wiedzę, ucząc dzieci, młodzież, dorosłych gry na instrumentach klawiszowych i ukulele. W swoim nauczaniu wykorzystuje nowoczesne metody technologiczne.
UCZESTNICY
O programie Instytutu Teatralnego
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.
Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom.
Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na:
www.facebook.com/programLatowteatrze
LATO W TEATRZE 2021 organizują:
W ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie;
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca;
Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu;
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”;
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie;
Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl
W ramach modułu LATO W TEATRZE
A la teatr; Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie „Do korzeni”; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona
Lato w teatrze to odrębny program Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego