„Latawce i marzenia” – lato w teatrze 2024 r.

W tym roku będziemy działać pod hasłem: „Latawce i marzenia”, a uczestniczki i uczestnicy półkolonii będą działać artystycznie w ramach warsztatu teatralnego, muzycznego i graficznego.

Warsztaty poprowadzą: Błażej Szymański, Hanna Barakat (warsztat teatralny), Adam Lewartowski (warsztat muzyczny), Andrzej Poprostu (warsztat graficzny). W tym roku prowadzący warsztaty przyjadą do nas z Torunia!

Na Wasze zgłoszenia czekamy do poniedziałku 1 lipca 2024 r. w BCKiP Gminy Lubiewo lub pod numerem tel. 512 864 195.

Warunkiem zgłoszenia dziecka na półkolonie jest wypełnienie niezbędnych półkolonijnych dokumentów do 1 lipca 2024 r. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Rekrutacja:

Szczegółowe informacje pod linkiem: https://bckip.lubiewo.pl/rekrutacja-na-lato-w-teatrze-juz-ruszyla

Miejsce i termin prowadzenia warsztatów:

  • od 22 do 3 sierpnia 2024 od 9 do 15 (z wyłączeniem niedziel),
  • Zajęcia będą odbywały się w siedzibie instytucji, tj. Bibliotece – Centrum Kultury
    i Promocji Gminy Lubiewo, ul. W. Witosa 1, 89-526 Lubiewo

Finałowy pokaz:

  • 02.08.2024 finałowy pokaz w B-CKiP Gminy Lubiewo,
    ul. W. Witosa 1, 89-526 Lubiewo (sala widowiskowa i przestrzeń przy budynku instytucji). 
fot. Piotr Nykowski

Opis planowanych działań:

Przed nami piąte lato w teatrze w Lubiewie! W tym roku motywem przewodnim będą „Latawce i marzenia”. Tak też brzmi tytuł naszego projektu. Latoteatralne działania rozpoczniemy od wyprawy do naszego partnera – Fundacji Cudawianki i Warsztatowni Kreatywności. Podczas tej wizyty każdy zbuduje swój latawiec. Będzie to również czas na wspólną zabawę i poznanie się w przyjaznej przestrzeni lasu, natury i zwierząt.

Motyw latawca pomoże nam również przejść do tematu marzeń. Będziemy z nim pracować artystycznie w czasie trzech warsztatów: teatralnego, graficznego oraz muzycznego. Powstaną wielkogabarytowe ilustracje marzeń, a stworzone latawce posłużą nam do stworzenia scenografii. Będziemy je również animować, a nawet spróbujemy tańca z latawcem. To jeszcze nie wszystko! W czasie działań muzycznych wyruszymy w podróż z bębnem szamańskim i nauczymy się formułować intencje, by nasze marzenia miały szansę zaistnieć naprawdę!

Osoby zaangażowane w realizację projektu:

Błażej Szymański – projekcie „Latawce i marzenia” prowadzi warsztat teatralny.

fot. Maja Kwasiborska

student Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kierunku aktorstwo dramatyczne. Autor wierszy, tekstów scenicznych oraz piosenek. Uczestnik programu „Młody Teatr” przy Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu (2019-2022). Od 2023 członek kolektywu improwizacji teatralnej TERAZ. Współorganizator Festiwalu Młodego Teatru w Toruniu (2023). Laureat nagród poetyckich i dramaturgicznych. Stypendysta rektora AST.

Hanna Barakat – w projekcie „Latawce i marzenia” prowadzi warsztat teatralny.

fot. Maja Kwasiborska

studentka psychologii zdrowia. Uczestniczka wielu obozów artystyczno-teatralnych, które zainspirowały ją do pracy z teatrem cieni. Dawniej podopieczna, a aktualnie członkini Kolektywu improwizacji TERAZ. W przeszłości jako drużynowa harcerska pracowała z dziećmi w wieku szkolnym. Wykorzystywała elementy teatru jako narzędzia do rozbudowywania wyobraźni, budowania kontaktu i wspólnego tworzenia historii. Ma uprawnienia wychowawczyni kolonijnej. Współorganizatorka Festiwalu Młodego Teatru w Toruniu. W czasie wolnym śpiewa, gotuje i rozwija swoje umiejętności językowe.

Adam Lewartowski – w projekcie „Latawce i marzenia” prowadzi warsztat muzyczny.

fot. własne/selfie


Muzyk, – multiinstrumentalista, producent, kompozytor, autor muzyki do gier komputerowych, band
coach. Trener Oddechu, prezes Stowarzyszenia „Inny Rytm” zajmującego się reedukacją oddechową społeczeństwa. Inny rytm (stworzyło onoliśmy m.in. innowację edukacyjną pt. Polska Szkoła Oddechu dla klas 4-8) Obecnie doktorant na UMK, badający wpływ rytmu na mózg i funkcje poznawcze człowieka. Doświadczony nauczyciel, trener i wykładowca.

Marcin Gręźlikowski (pseud. art. Andrzej Poprostu) – w projekcie „Latawce i marzenia” prowadzi warsztat graficzny.

fot. Julia Marszewska

Pochodzący z toruńskiego Rubinkowa artysta niezależny. Z zamiłowania ilustrator. (ilustruje ściany,
budynki, publikacje, wydawnictwa, muzykę, przedmioty codziennego użytku, animacje…) etc. W Polsce można zobaczyć kilkadziesiąt murali jego autorstwa: od skromnych interwencji do wielkoformatowych realizacji na wieżowcach. Na koncie ma kilkadziesiąt warsztatów z różnymi grupami wiekowymi i społecznymi. Głównie edukuje plastycznie, od niedawna prowadzi warsztaty oddechowe i pracy z umysłem. Aktualnie główną inspiracją i środowiskiem pracy artysty jest starożytny Egipt oraz rzeka Wisła.

Monika Januszewska – w projekcie „Latawce i marzenia” zajmuje się sprawami formalnymi i jest wychowawczynią półkolonii.

fot. własne/selfie

Dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo. Ukończyła zarządzanie kulturą w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Jest absolwentką XIII edycji Szkoły Liderów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, dzięki której nabyła umiejętności zarządzania zespołem i rozwiązywania konfliktów. Pracuje w obszarze w kultury od ponad 10 lat początkowo jako instruktorka tańca współczesnego, następnie bibliotekarka. Koordynatorka i inicjatorka kilkunastu projektów. Tutorka i
animatorka w programach Dom Kultury+ i PAFW.

Izabela Kotlęga – w projekcie „Latawce i marzenia” jest koordynatorką i kierowniczką półkolonii.

fot. Hanna Linkowska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalistka do
spraw promocji i animacji w Bibliotece – Centrum Kultury i Promocji, gdzie prowadzi grupę teatralną. Koordynowała wiele projektów w programie Lato w teatrze, a w 2023 pracowała w grupie Wspieraczek i Wspieraczy zespołów projektowych lwt. Stale podnosi swoje kompetencje instruktorki teatralnej (m.in. szkolenia Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, uczestniczka programu Partnerek Teatroteki Szkolnej).

Natalia Górska – w projekcie „Latawce i marzenia” jest wychowawczynią półkolonii.

fot. własne/selfie

studentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od dziecka
zainteresowana teatrem: brała udział w różnych kursach aktorskich (m.in. przy Pałacu Młodzieży w
Bydgoszczy, w Akademii Sztuk Scenicznych w Poznaniu oraz przy Teatrze Komedia również w
Poznaniu). Obecnie współpracuje z Biblioteką – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo jako
animatorka, prowadząca zajęcia w świetlicach wiejskich. W minionych latach tańczyła w
młodzieżowym zespole tańca współczesnego BCKiP, a także uczestniczyła w projektach dla młodzieży w ramach programu Równać Szanse.

Piotr Nykowski – film i foto (fotograf teatralny, reżyser, realizator oświetlenia teatralnego, laureat pierwszej nagrody ogólnopolskiego konkursu fotografii teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie)

Dane kontaktowe:

  • Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, ul. W. Witosa 1, 89-526 Lubiewo,
  • Dyrektorka instytucji: Monika Januszewska, tel. 512 864 195, e-mail: bckip@lubiewo.pl

Koordynatorka projektu: Izabela Kotlęga, specjalista ds. promocji i animacji,
tel. 781 446 984, e-mail: iza.kotlega@gmail.com

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

INFORMACJE O PROGRAMIE LATO W TEATRZE:

OPIS PROGRAMU LATO W TEATRZE 2024

Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem.  Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!

W aktualnej 17. edycji programu dofinansowanie otrzymało 35 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 19 samorządowych instytucji kultury, aż 24 projekty zostaną przeprowadzone w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców!

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2024 organizują:  ARTeria – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Bytomskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu, Fundacja #WSZYSTKIERODZAJETEATRU, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja Górom, Fundacja Kosmos, Fundacja Kupalinka, Fundacja Plenerownia, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja W to mi graj, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Goleniowski Dom Kultury, Grupa Inicjatywna Baranówko, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Regionalny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzczonowie, Stowarzyszenie „Sztuka na scenie”, Stowarzyszenie Kotlina Sztuki, Stowarzyszenie Ludzie Miasta, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Towarzystwo Miłośników Ponikwi, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Wrocławski Teatr Lalek

Aktualności z Projekty

Przejdź do tej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)