Teatralna FETA w Borach

Teatralna Feta w Borach to projekt realizowany przez Bibliotekę – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo w ramach programu edukacja kulturalna, na które instytucja pozyskała 30 tys. zł dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerzy:

  1. B-CKiP Gminy Lubiewo wraz z Grupą Teatralną B-CKiP
  2. Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie wraz z amatorską grupą teatralną „Świetlicowe babeczki”,
  3. Gminna Biblioteka Publiczna w Kęsowie wraz z amatorską grupą teatralną „Dorośli dzieciom”,
  4. Senioralna Grupa Teatralna „Szpakowaci”,
  5. Szkoła Podstawowa im. Wojak Polskiego w Lubiewie wraz z grupą teatralną „A co tam”
  6. Wojewódzki Ośrodek Kultury i Animacji w Toruniu,

Nasze cele:

  • Zwiększenie potencjału kulturalnego mieszkańców powiatu tucholskiego w obszarze edukacji teatralnej.
  • Nawiązanie partnerstwa  między amatorskimi teatrami działającymi na terenie powiatu tucholskiego oraz wzmocnienie dotychczasowej współpracy na drodze wymiany doświadczeń oraz rozwoju teatralnych kompetencji w czasie profesjonalnych warsztatów.
  • Otwarta oferta z zakresu edukacji kulturalnej, dzięki której dotrzemy do osób, które chcą rozwijać się teatralnie, ale nie są związane z żadną grupą.

Co zrealizowaliśmy do tej pory?

Projekt skierowany jest przede wszystkim do amatorskich grup teatralnych z powiatu tucholskiego, a cykle warsztatowe zostały zaprojektowane, by stwarzać przestrzeń
do rozwijania aktorskich umiejętności, ale także sięgać po nowe, teatralne formy i narzędzia. Proces zawiązania partnerstwa rozpoczęliśmy jeszcze przed wakacjami, organizując spotkania w maju i w czerwcu, w czasie których omówiliśmy zasady współpracy, a także dzieliliśmy się dobrymi praktykami w prowadzeniu amatorskich grup teatralnych.

 Tematem wspólnym, a zarazem źródłem inspiracji wszystkich działań warsztatowych jest borowiacki folklor z całym swoim bogactwem (m.in. legendy, gwara, obrzędy). Naszym hasłem przewodnim stało się zdanie: „Pewnego razu w Borach…”, które stanowi punkt wyjścia
do tworzenia finałowych etiud w czasie zaprojektowanych cykli warsztatowych.

WARSZTATY:

  • Warsztat aktorski „Ruch – ciało – wyobraźnia – głos”

Prowadząca: Joanna Pietraszek – pedagożka teatru, instruktorka teatralna, animatorka kultury, od wielu lat pracuje z grupami teatralnymi w Teatrze Polskim
w Warszawie.

Uczestnicy: grupa teatralna „Świetlicowe babeczki”, grupa teatralna „Dorośli dzieciom”, grupa teatralna „A co tam”

Warsztaty obejmują twórcze działania wokół podstawowych narzędzi aktorskich – głosu, ciała i wyobraźni. Podczas zajęć wykorzystujemy metody i narzędzia m.in.
z repertuaru pedagogiki przeżyć, improwizacji, elementy teatru fizycznego, elementarne zadania aktorskie, techniki dramowe, strategie animacyjne, ćwiczenia
ze świadomości ciała, elementy ćwiczeń z emisji głosu i twórczego pisania. Podczas warsztatów wykorzystamy również techniki wizualizacyjne, które doskonalą pomysłowość i inwencję twórczą.

  • Warsztat teatralny „Teatr cieni”

Prowadząca: Dorota Nowak – aktorka lalkarka, pedagog teatru i trener emisji głosu z Torunia. Prowadzi warsztaty teatralne dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży, jurorka konkursów recytatorskich i teatralnych. Pisze scenariusze z młodzieżą i wystawia z nimi spektakle. Stale współpracuje z tancerzami i łyżwiarzami, prowadząc warsztaty aktorskie według autorskiego programu.  

Uczestnicy: Grupa Teatralna B-CKiP oraz chętne osoby z pozostałych grup teatralnych.

W teatrze cieni zagrają ciała aktorów i używane przez nich rekwizyty, a nie lalki. Dzięki tej formie warsztatowej będziemy pracować nad świadomością gestu, ciała i ruchu na scenie. W teatrze cieni aktorzy pozbawieni są głosu i mimiki. Cały ciężar wypowiedzi przeniesiony zostanie na pracę z ciałem.

  • Warsztat z wykorzystaniem nowoczesnych technologii „Świetlne wizualia”

Prowadzący: Piotr Nykowski – fotograf teatralny, reżyser i realizator oświetlenia scenicznego. Posiada 15-letnie doświadczenie sceniczne, od wielu lat związany
z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

Uczestnicy: młodzież i dorośli z grup teatralnych zaangażowanych w projekt

Uczestniczki i uczestnicy poznają zastosowanie nowoczesnych technologii w sztukach wizualnych. Wykorzystamy światło i cień jako narzędzia kreujące przestrzeń i tworzące sztukę. Uczestniczki i uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę w zakresie działania światła scenicznego, którą wykorzystają w czasie wydarzenia finałowego. Teatralna FETA w Borach będzie wydarzeniem z kompleksowo wyreżyserowanym oświetleniem!

  • Warsztat z teatru improwizacji

Prowadzący: Paweł Gębala – mieszkaniec Żabienka, dyrektor Domu Kultury
w Strzelnie. Od kilkunastu lat eksploruje sztuki sceniczne. Grał w teatrze, kabarecie, robił impro. Ukończył kilkanaście kursów: improwizacyjnych (głównie w oparciu
o amerykańskie techniki improwizacyjne prowadzone przez warszawską Szkołę Impro).

Uczestnicy: Grupa Teatralna B-CKiP oraz osoby, które zgłosiły się z otwartego naboru.

Bazując na amerykańskich technikach wprowadziliśmy uczestników w improwizację teatralną od podstaw (czyli tworzenia scen, a nawet całego spektaklu bez scenariusza). Podczas warsztatów pobudzaliśmy naszą kreatywność do nowych zadań
lub do tych starych. Pracowaliśmy wykorzystując zadania improwizacyjne, gry oraz trening skupienia. Czy wiecie jak wiele radości daje tworzenie historii tu i teraz, bez wcześniejszego pomysłu czy reżyserowania.

    W czasie warsztatów grupy teatralne zdobywają nowe teatralne kompetencje i narzędzia, ale także pracują nad przygotowaniem autorskiej etiudy, którą zaprezentują w czasie finałowej FETY w Borach.

    Finałowa FETA w Borach stanowić będzie podsumowanie wszystkich elementów projektu i będzie miała otwarty charakter (zapraszamy na nią wszystkich chętnych). W czasie finału wszystkie grupy teatralne zaprezentują wypracowane w czasie warsztatów etiudy, a elementem łączącym będzie profesjonalnie wyreżyserowane oświetlenie.

    – PROGRAM ARTYSTYCZNY FINAŁU zbudujemy w oparciu o wypracowane efekty w czasie wszystkich  warsztatów.

    – Zaprosimy uczestników wydarzenia do aktywnego uczestnictwa poprzez organizację stanowisk animacyjno-warsztatowych. 

    – Część artystyczna wydarzenia zostanie nagrana i upowszechniona w formie filmu szerokiemu gronu odbiorców.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

    Aktualności z Projekty

    Przejdź do tej kategorii

    Menu dostępności (ALT+U)