„Z Borową Ciotką przez sztukę”
Projekt w ramach programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Kwota dofinansowania: 22 tys. zł
W środę 28 sierpnia 2024 r. , wycieczką rowerową do Muzeum Borów Tucholskich, rozpoczęliśmy realizację projektu „Z Borową Ciotką przez sztukę”.
Borowa Ciotka to postać legendarna, dobrotliwy duch borów i opiekunka leśnej zwierzyny. Rozdaje zagubionym dzieciom zabawki, cukierki i orzechy oraz ochrania je przed czarownicami. Ludzi niszczących drzewa i płoszących zwierzynę leśną potrafiła zamienić w jałowiec. Korzystając z wakacji
i pięknej pogody do muzeum udaliśmy się rowerami!
W muzeum posłuchaliśmy opowieści o dawnym życiu Borowiaków, ale także mogliśmy zobaczyć przedmioty, którymi się posługiwali, przymierzyć ich dawne stroje, a także spróbować prania na tarze. Muzeum w swoich zbiorach posiada wspaniałe pamiątki dawnego życia naszych pradziadków, a ich życie w Borach było zarówno piękne, dzięki wspaniałym lasom i jeziorom, ale także wypełnione ciężką pracę.
Głównym celem projektu jest integracja mieszkańców gminy Lubiewo i rozbudzanie ich zainteresowań tradycją i kulturą regionu. W różnych miejscach na terenie gminy Lubiewo realizowane będą spotkania i warsztaty, które ukierunkowane będą na zachowanie, promocję i propagowanie kultury borowiackiej oraz inspirowanie do wykorzystania tradycji we współczesnych formach. Źródłem inspiracji do twórczych działań, a zarazem motywem przewodnim będzie borowiacki folklor z całym swoim bogactwem (ze szczególnym uwzględnieniem postaci Borowej Ciotki).
W ramach projektu wyjdziemy z działaniami kulturalnymi w „teren” przybliżając ofertę do miejsc oddalonych od Lubiewa. Na mapie ludowych warsztatów znajdą się 3 miejsca na terenie gminy (Bysław, Lubiewo, Sucha,). Program zajęć w ramach projektu składać się będzie z szeregu bezpłatnych warsztatów, spotkań z twórcami ludowymi oraz inspirowanie się lokalnymi legendami
do współczesnych form takich jak grafika, czy też stworzenie spektaklu.
Prowadzone działania mają nie tylko dostarczyć ofertę, ale i pogłębiać wiedzę na temat sztuki ludowej oraz umiejętności jej interpretacji. Pragniemy aby działania projektu dały możliwość rozwijania nowych umiejętności: rękodzieła artystycznego czy też współczesnych form jak grafika . Będzie to też atrakcyjna forma integracji i aktywizacji beneficjentów w poszanowaniu i poznawaniu jej dziedzictwa kulturowego.
Planowane działania:
- warsztaty garncarskie,
- warsztaty ceramiczne,
- warsztaty malowania na szkle,
- warsztaty graficzne.
Finał projektu planujemy na niedzielę 20 października. Jednym z elementów finału będzie wystawa wykonanych prac w czasie wszystkich warsztatów.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024”.
Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego