We wtorek 12 listopada Bibliotekę – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo odwiedziła Teatroteka Szkolna. Warsztaty pt. „Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej i przedszkolnej” poprowadził Daniel Stachuła, który współpracuje ze Stowarzyszeniem Młodych Animatorów Kultury, pracuje w Off Opera w Poznaniu, a także współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Instytut promuje ideę pedagogiki teatru w całej Polsce.
Teatroteka Szkolna to ogólnodostępna platforma internetowa skierowana do nauczycieli
i animatorów kultury wykorzystujących w pracy metody teatralne. Ponadto w ramach programu realizowane są: program dla pedagogów teatru „Partnerzy Teatroteki Szkolnej”
oraz wyjazdowe prezentacje portalu połączone z warsztatami pedagogiczno-teatralnymi w całej Polsce.
Taka właśnie prezentacja portalu i warsztaty odbyły się w B-CKiP w Lubiewie 12 listopada. W warsztatach uczestniczyły 22 osoby, m. in. nauczycielki z Przedszkola Samorządowego Gminy Lubiewo Borowiacka Tęcza, ze Szkoły Podstawowej w Klonowie „Mała Szkoła”, ale także z gmin sąsiednich (Cekcyna i Gostycyna). Szkolenie skierowane było zarówno
do nauczycieli, jak i instruktorów teatralnych, bibliotekarzy, czy animatorów.
Pedagogikę teatru możemy wykorzystać w pracy z dziećmi w każdym wieku i to nie tylko na lekcjach języka polskiego, czy zajęciach teatralnych. Teatralne działania otwierają, rozwijają kreatywność, sprawiają, że stajemy się twórcami. W czasie warsztatów uczestnicy mogli przekonać się w praktyce jak bez narzuconego scenariusza można stworzyć wyjątkowe dzieło.