Warsztaty teatralano – scenograficzne

W ostatnim tygodniu wakacji w Bibliotece – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo odbyły się warsztaty teatralno – scenograficzne, które zrealizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu pt. „Śladem legend” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Warsztaty poprowadziły artystki z Torunia:

  • Barbara Rogalska (warsztaty teatralne) – aktorka, pedagog teatralny, absolwentka białostockiego Wydziału Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna) w Warszawie i Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wieloletnia aktorka Teatru Baj Pomorski w Toruniu, zagrała w ponad czterdziestu przedstawieniach. Współpracowała m.in. z Wydziałem Nauk Pedagogicznych i Historycznych UMK, prowadząc zajęcia z emisji głosu, a także z Policealnym Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Jest autorką i realizatorką licznych projektów i warsztatów teatralnych.
  • Alicja Wiślińska – Kornacka (warsztaty scenograficzne) – w swojej działalności pedagogicznej współtworzyła Akademię Twórczości przy Towarzystwie „Paideia” w Toruniu będąc jednocześnie jej dyrektorem i wykładowcą. Od 2003 jest organizatorem i prowadzącym pracownie plastyczne w klubach „Jantar” i „Rubin” w Toruniu. W ramach autorskich projektów realizowanych w pracowniach, dzieci i młodzież poznają techniki malarskie, rozwijają swoje zdolności i umiejętności. Współpracuje z Policealnym Studium Technik Teatralnych w Toruniu (od 2000 r.) prowadząc zajęcia ze scenografii – od jej koncepcji plastycznej po wykonanie. Współpracuje z teatrem lalek „Zaczarowany świat realizując scenografie do spektakli.

Dzieci pracowały w dwóch grupach. Grupa teatralna wraz z prowadzącą Barbarą Rogalską pracowała nad teatralną wersją lokalnej legendy pt. „Skrzyżowanie sześciu dróg i siedmiu diabłów”. Zgodnie z legendą uczestnicy warsztatów wcielili się w role dobrych diabłów (Damazy, Danek, Dionizy) oraz złych biesów (Zenon, Zdzisław, Zbigniew), był też diabełek Nikodem w dobroci i złości nigdy niezdecydowany. Grupą urzędujących na skrzyżowaniu sześciu dróg zarządzał szlachecki diabeł Boruta. Borowiackie szkudniki codziennie w innym składzie straszą podróżnych na drodze do Bysławka, Minikowa, czy Klonowa i zamieniają się w kota, psa, wiewiórką, człowieka, czy czarnego kura.

Grupa scenograficzna nadała przygotowanemu przedstawieniu charakteru poprzez przygotowaną scenografię. Powstała makieta skrzyżowania sześciu dróg, a także wyrósł na naszej lubiewskiej scenie prawdziwy las. Wszystkiego dopełniły mniejsze rekwizyty, takie jak szerszenie, diabelski cyrograf i pióro, czy też tajemnicza księga.

Warsztaty zakończyły się pokazem dla rodziców i najbliższej rodziny. Po prezentacji teatralnej dzieci zaprosiły rodziców na scenę i opowiedziały o etapach prac nad przygotowaniem scenografii.

Prace nad spektaklem pt. „Skrzyżowanie sześciu dróg i siedmiu diabłów” będziemy kontynuować na zajęciach teatralnych we wrześniu i październiku. Premierę spektaklu planujemy w piątek 25 października w B-CKiP. Już teraz gorąco zapraszamy na spektakl!

Zajęcia teatralne:

poniedziałek (od 9 września), godz. 16:00

Świetlica Wiejska w Bysławiu, ul. Strażacka 1, Bysław

Prowadząca: Izabela Kotlęga

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Zobacz inne wpisy z tej samej kategorii

Menu dostępności (ALT+U)